Миналата седмица бе съобщено, че Северна Корея планира да утрои броя на войските, които се сражават с Русия по фронтовата линия в Украйна, като изпрати допълнително 25 000-30 000 войници. Войските ще пристигнат през следващите няколко месеца, като ще се прибавят към 11 000 севернокорейски войници, изпратени през ноември, пише Наташа Линдстед, професор в университета в Есекс, в статия за Forbes.
През юни украинският президент Володимир Зеленски заяви пред репортери, че Русия струпва 50 000 войници по руската граница, в североизточната част на Украйна, като предупреди, че Русия може да разположи севернокорейски войници в части от завзетата от Русия територия на Украйна за нова сухопътна офанзива това лято. Северна Корея има възможност да изпрати до 150 000 допълнителни войници, което изисква преоборудване на руските самолети за транспортиране на такъв голям брой чуждестранни войници през Сибир.
Без съмнение участието на Северна Корея в конфликта става все по-видимо. За първи път севернокорейските държавни медии показаха кадри от сраженията на севернокорейските войски в Украйна и признаха, че хиляди хора вече са загинали.
За Северна Корея разполагането на войски е част от дългосрочна инвестиция с Русия за съживяване на нивото на получаваната помощ до нивата от Студената война. Пхенян вече е получавал продоволствена и финансова помощ, а сега търси подкрепа за подобряване на критични наземни, въздушни, противовъздушни и морски системи.
С този нов приток на севернокорейски войски Москва и Пхенян затвърдиха своето развиващо се партньорство - изграждайки отношения, които са не само транзакционни, но и стратегически.
Първоначално севернокорейската подкрепа е само риторична и дипломатическа, като през 2022 г. Северна Корея е една от малкото държави - членки на ООН, които признават суверенитета на така наречените Донецка и Луганска народна република в Източна Украйна.
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. се проведоха две високопоставени срещи на върха. През септември 2023 г. президентите Ким Чен Ун и Владимир Путин се срещнаха на руския космодрум "Восточний“. След това през юни 2024 г. Путин направи посещение в Северна Корея, в резултат на което беше подписан Договорът за всеобхватно стратегическо партньорство, който предвиждаше взаимна отбрана, ако някоя от страните бъде нападната, представлявайки най-силното подобно споразумение между двете държави от времето на Студената война.
За Русия ползите от това партньорство са очевидни. Русия има остра нужда от повече войници. През 2024 г. тя губи над 1000 руски войници на ден - и на всеки спечелен квадратен километър загиват около 100 войници (Русия контролира около 19% от Украйна, което се равнява на територия с размерите на Охайо). През същата година Русия се бори да отблъсне военното нахлуване на Украйна в Курск, като само в Курск са загубени около 15 батальона. Като цяло Русия е понесла над 790 000 жертви, което е почти два пъти повече от Украйна.
Като се имат предвид тези загуби, Путин не е в състояние да рискува още едно политически непопулярно усилие за мобилизация. Използването на неруски бойци печели на Путин време за възстановяване на армията, която той обеща да увеличи до 180 000 войници и 1,5 млн. военнослужещи на активна служба. Макар че Путин набира военнослужещи от Сомалия, Сиера Леоне, Куба и Непал, партньорството със Северна Корея предлага повече предимства и много по-голям поток за разполагане на войски.
Но разполагането на войски от Северна Корея е съпроводено и с усложнения. Въпреки че КНДР изпрати части от специалните сили, които са по-добре обучени и снабдени от обикновената пехота, при първоначалното разгръщане липсваше ефективна и гъвкава командна структура. Тъй като сложната командна верига е въведена, за да се предотвратят военни преврати, това създаде затруднения, възпрепятстващи бързото вземане на решения. Политически комисар и представител на полицията трябва да подписват всяко военно решение, което подкопава бързата реакция.
Имаше и някои проблеми с езиковите бариери (много малко рускоговорящи севернокорейци и по-малко руснаци, говорещи корейски).
Тъй като това е и първото участие на Северна Корея в голям въоръжен конфликт след Корейската война, севернокорейските войници трудно се адаптират към съвременните военни действия. Липсваше им не само съвременен боен опит, но и познаване на терена.
Първоначално севернокорейците бяха и лесни мишени за атаки с дронове и артилерия. Благодарение на високото си ниво на дисциплина те се движеха в унисон в открити полета, където лесно можеха да бъдат забелязани от дроновете и е по-малко вероятно да се разпръснат и да се скрият, когато чуят шумните дронове над главите си. През нощта те също така се увиваха в наметала тип пончо, които ги правеха видими отдалеч. Освен това те са били по-склонни да рискуват живота си, за да извадят телата на колегите си в полето, което е увеличило броя на жертвите.
В рамките на няколко месеца Северна Корея претърпя тежки загуби, като даде около 4000 жертви - или почти една трета от разгърнатите военни. Загубите са толкова много, че през януари 2025 г. севернокорейците са принудени да се изтеглят от фронтовата линия.
Но въпреки че руснаците се отнасят към севернокорейците като към пушечно месо, това не успява да възпре Ким, който се съгласи да изпрати още 3 000 войници през март тази година. Оттогава севернокорейците придобиха изключително важен опит на бойното поле и разбиране за това как да водят електронна война.
Северна Корея предоставя не само войски, но и необходимите военни оръжия. Тъй като Русия е загубила голямо количество военна техника (унищожени са почти 13 000 танка и бронирани машини и над 300 самолета), тя се нуждае от доставки на оръжия.
Някои от оръжията, които Северна Корея е предоставила, включват 200 артилерийски системи с голям обсег на действие, над сто балистични ракети с малък обсег на действие, като например ракети KN-23 и KN-24, петдесет 240-милиметрови снаряди за залпов огън и двадесет 170-милиметрови самоходни оръдия или гаубици. Ракетите KN-23 са въоръжени с бойни глави с тегло до един тон, което ги прави по-мощни от руските еквивалентни ракети.
Освен това от септември 2023 г. насам Северна Корея е изпратила над 15 000 контейнера, които вероятно са съдържали милиарди оръжия, включително до девет милиона артилерийски снаряда, което е помогнало на Русия да попълни запасите си от 122-мм и 152-мм артилерийски снаряди. Украйна смята, че приносът на Северна Корея съставлява до 70% от използваните от Русия боеприпаси.
Тъй като войната на Русия с Украйна разчита в голяма степен на артилерията, тази инжекция от Северна Корея е помогнала значително.
Но някои от севернокорейските боеприпаси са ненадеждни, неточни и стари. Първата партида севернокорейски балистични ракети KN-23 бе твърде неточна. Те се подобриха едва след интензивното сътрудничество на руски и севернокорейски специалисти. А Северна Корея не може да се сравнява с мащабите или ефективността на западните производители на оръжие. Така че оръжейната подкрепа на Северна Корея може да не е устойчива в дългосрочен план; тя е предимно временна мярка, която да помогне на Русия да се прегрупира.
Въпреки че севернокорейската армия е изправена пред оперативни недостатъци, готовността на Ким да рискува живота на голям брой хора и да предостави огромен арсенал от оръжия осигурява на Москва критичен буфер. То също така показва, че Русия не е способна да спечели тази война сама.

8 Юли, 2025 13:11 2 892
Нарастващата роля на Северна Корея във войната в Украйна показва на света всъщност колко слаб е Путин
Миналата седмица бе съобщено, че Северна Корея планира да утрои броя на войските, които се сражават с Русия по фронтовата линия в Украйна, като изпрати допълнително 25 000-30 000 войници

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украйна
Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 77 гласа.