Американски охранители в пунктовете за разпределение на помощи в ивицата Газа откриват огън по палестинци, които идват да вземат храна, съобщи Associated Press в сряда въз основа на видеозаписи и свидетелства на служители на Хуманитарния фонд за Газа /GHF/.
Двама охранители, пожелали анонимност, заявиха, че колегите им редовно използват гранати и лютив спрей срещу палестинци, а също така стрелят във всички посоки - във въздуха, по земята и понякога по хора. Служителите, отговорни за сигурността в обектите на фонда, често са неквалифицирани, не преминават през необходимите проверки, но им е дадена пълната власт да правят каквото си поискат, казаха събеседниците на агенцията.
Според тях в резултат на това „невинни хора“ страдат „ненужно“. Жителите на Газа, които идват за хуманитарна помощ, се оказват под обстрел от американците от едната страна и от израелските военни от другата.
Освен това, според информация, получена от Associated Press, американците в пунктовете за разпределение на помощи предоставят на Израел информация за онези палестинци, които са им се сторили подозрителни по време на разпределението на помощите.
Един от основните изпълнители на фонда, осигуряващ охраната на пунктовете му, е американската компания Safe Reach Solutions. Нейният представител заяви пред агенцията, че на нито един от обектите не са регистрирани сериозни инциденти. Той твърди, че се е стреляло в земята, за да се привлече вниманието на хората от тълпата.
От края на май Израел, с подкрепата на Съединените щати, започна да прилага нова схема за организиране на помощ за жителите на палестинския анклав, която включва предоставяне на GHF на фактически монопол върху създаването на дистрибуторски центрове и разпространението на храни и стоки от първа необходимост.
Всички международни организации, участващи в предоставянето на помощ в сектора, включително тези под егидата на ООН, според плана, отсега нататък ще могат да го правят само чрез този фонд.
Програмата предизвика критики, особено за намерението за поставяне на дистрибуторски центрове в „зони за сигурност“ без бойни действия в южната част на Газа, което може да доведе до принудително разселване на жителите на анклава. ООН се опасява и от политизирането на хуманитарната помощ от Израел и превръщането ѝ в инструмент за натиск върху палестинците.