Данните за бюджета ми звучат очаквано песимистично. Бюджетът бе заложен прекалено оптимистично. Аз запазвам скептицизъм, защото такъв ръст от приходи от ДДС не е възможен. Проблемът не е само в приходната, но и в разходната част. Разходите трябва да са под много по-строг контрол и по-умерени. Това заяви бившият министър на финансите Милен Велчев в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Надявам се, че ще се вземат мерки, които да задържат дефицита в законовите рамки, допълни той.
Напълно е възможно на касова основа да успеят да влязат в рамките на 3%, но това ще е на база на много сериозно орязване на капиталови разходи, допусна Велчев. Той прогнозира, че някои от заложените проекти ще отпаднат поради невъзможност от изпълнение.
Финансистът коментира и ползата от въвеждането на еврото в България. „България ще излезе от страничната алея на магистралата и ще влезе в самата магистрала на европейската политика. Ще бъде в самата сърцевина на ЕС, където се вземат решенията. Решенията там се вземат с единодушие и ние ще можем да отстояваме своите интереси“, обобщи той.
Цените и инфлацията вървят ръка за ръка. Членството ни еврозоната ще доведе до повече инвестиции, повече работни места, по-висок ръст на заплатите. Това ще бъде нож с две остриета, защото ще расте инфлацията. Това не е най-лошият вариант за развитие на икономиката, поясни Милен Велчев.
Пенсионерите ще бъдат защитени, защото според съществуващия закон пенсиите всяка година се увеличават. Демографската ситуация е тежка, положението ще продължи да се влошава. Необходими са сериозни реформи в пенсионната система и по-специално във втория стълб, за да могат хората да натрупат спестявания. Възрастта за пенсиониране трябва да продължи да се увеличава, защото и продължителността на живота също се увеличава. Това ще бъде основна тежест за бюджета в бъдеще, каквото и да направим, въпросът е да не пречи на други политики на правителството, каза още бившият финансов министър.