2 586

Как Източна Германия привлича хора към обезлюдени градове

  • германци
  • източна германия
  • германия
  • губен
  • жители
  • провинция

Нисък наем, удобни места за паркиране, липса на стрес: малките градчета в обезлюдените области на Източна Германия искат да привлекат нови жители

Как Източна Германия привлича хора към обезлюдени градове - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
Deutsche Welle Deutsche Welle информационен портал

"Няма никакъв проблем да си намериш жилище на достъпни цени, няма задръствания и час пик, нито пък някога съм имала проблем да си намеря място за паркиране", казва Аника Франце, която се е преместила да живее и работи в малкото градче Губен край границата на Германия с Полша.

38-годишната жена е родена в Берлин, където е живяла до неотдавна. Но стресът, усещането за безпомощност заради скъпите наеми са я принудили да търси други варианти. Един ден чула по радиото за проекта "Probewohnen", предлагащ възможност за пробно живеене (до четири седмици напълно безплатно) в градчето Губен на германско-полската граница. Идеята на местните власти – да насърчат повече хора да се установят в града като мярка срещу обезлюдяването на региона.

Предимствата на малкото населено място

Франце живее тук от осем месеца и междувременно ръководи проекта, който я е довел в града. В Губен тя може да си позволи да наеме мезонет с площ от 100 кв.м. ,в който има дори отделна гардеробна стая, за по-малко пари, отколкото би платила за единична стая в някой от по-предпочитаните квартали в Берлин.

"Тук винаги е тихо, няма дразнещ шум, има по-малко боклук по улиците и винаги срещаш хора, които познаваш. Намирам това за много приятно", казва тя. Миналата година 30 души са се възползвали от предложението, като шестима от тях са решили да останат в Губен за постоянно. Роля е изиграла и пресата, от която много хора научават за "Probewohnen".

Подобни проекти са стартирали и в близките градове в областта Лужица (Lausitz), включително във Франкфурт на Одер, Айзенхютенщат и др.

Нови решения за намаляващото и застаряващо население

Губен е само един от многото индустриални градове в бившата ГДР, които претърпяват големи демографски промени след обединението на Германия през 1990 г. Намаляването на раждаемостта, емиграцията на предимно млади хора към западните федерални провинции и увеличаването на средната продължителност на живота задълбочиха демографските проблеми в източните провинции.

В момента в Губен живеят 16 600 души - почти два пъти по-малко в сравнение с 1995 година (близо 30 000 души). Очаква се броят на хората до края на това десетилетие да намалее с нови 16%. Средната възраст в момента е 58 години и расте. "Липсва ни цяло едно поколение", заяви кметът на града Фред Маро пред берлинския „Тагесцайтунг“ при стартирането на проекта.

Миналата есен фондация „Бертелсман“ публикува проучване, според което Германия ще продължи да разчита на миграцията, за да покрие потребностите си на трудовия пазар. Освен това, поради сходната демографска ситуация в други европейски държави, тези мигранти вероятно ще идват от страни извън ЕС.

Привлекателност и за бизнеса

"От икономическа гледна точка трябва да гарантираме, че районът ще бъде привлекателен и ще има стимули и за бизнеса. Но трябва много повече от това – например култура на гостоприемство и наличие на редица социални услуги, казва Сузане Шулц, експертка на фондацията по миграционната политика.

Тя се позовава на изследване, публикувано наскоро от Федералната агенция по заетостта, според което малко над една четвърт от хората на възраст между 18 и 65 години, родени в чужбина и имигрирали в Германия, са обмисляли дали да не напуснат отново страната. Две трети от анкетираните са посочили дискриминацията като причина за това, а една трета са заявили, че не се чувстват добре дошли или само отчасти са добре приети.

"Неудовлетвореността от политиката беше една от основните причини и мисля, че голяма част от нея е свързана със събитията през последната година и половина - настроенията в Германия наистина се промениха", казва представителката на фондация „Бертелсман“ пред ДВ и добавя, че е необходим многостранен подход, за да се помогне на хората да се интегрират - както социално, така и икономически.

Източна Германия има имиджов проблем

В битката за привличане на нови жители източните провинции на Германия трябва да се справят и с един допълнителен проблем: с имиджа си на огнища на десен екстремизъм. Така например градчето Губен влезе във водещите новини през 1999 г. със смъртта на алжиреца Фарид Гюндул - кандидат за убежище, който бил преследван от неонацисти.

На изборите за Бундестаг през февруари 2025 почти 42% от местните жители гласуваха за отчасти крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), известна с острата си реторика срещу мигрантите. В тази връзка Аника Франце казва, че цифрите не отразяват ежедневието в града. Лично тя е разочарована от фокусирането върху АзГ, макар че почти 60% от местните хора са гласували за умерени или либерални партии. "Хората имат някои свои предразсъдъци и клишета, но опитът ми показва, че може да се разговаря с тях. Може би просто им трябва малко време, тъй като тук не са свикнали с голямо многообразие на обществото", обяснява тя и добавя, че това не е по-различно и в който и да е друг малък европейски град.

Интерес и от чужди страни

Във втората година на проекта в Губен интерес към него са заявили 40 души от цяла Германия, но също и белгийци, алжирци, египтяни и бразилци. Одобрените кандидати се настаняват в изцяло ремонтирани апартаменти срещу наем от само 100 евро. На тях освен това им се предоставя възможност да участват в ежеседмични социални срещи с местните жители, както и да направят стаж в местна фирма.

Някога Губен е бил известен със своята текстилна промишленост и мелничарство, а откритата през 1960 г. фабрика за синтетични влакна дълго време е била най-големият работодател в района. Инвестициите на Европейския съюз и германското правителство в момента се насочват към региона на Лужица, след като бе спрян добивът на лигнитни (кафяви) въглища като част от прехода към въглеродно неутрална икономика.

Франце казва, че в момента има около 300 свободни работни места, които чакат да бъдат заети. В региона вече са се настанили и няколко чужди компании, сред които американският производител на колбаси BiFi и канадският производител на литиеви батерии Rock Tech, открил през миналата година своя фабрика в Губен с размерите на 17 футболни игрища.

Автор: Хелън Уитл

Германия
Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Украйна , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания