Свързани с Иран хакери заплашиха да разкрият още имейли, откраднати от обкръжението на американския президент Доналд Тръмп, съобщава "Ройтерс".
Новата заплаха идва, след като те разпространиха предишна партида имейли сред медиите преди изборите в САЩ през 2024 г.
Хакерите, които използват псевдонима "Робърт", заявиха, че разполагат с приблизително 100 гигабайта имейли от акаунтите на началника на кабинета на Белия дом Сузи Уайлс, адвоката на Тръмп Линдзи Халиган, съветника на Тръмп Роджър Стоун и порнозвездата, превърнала се в антагонистка на Тръмп, Сторми Даниелс.
"Робърт" повдигнаха въпроса за продажбата на материалите, но не предостави подробности за плановете си. Хакерите не описаха съдържанието на имейлите.
Главният прокурор на САЩ Пам Бонди определи проникването като "безсъвестна кибератака".
Директорът на ФБР Каш Пател заяви: "Всеки, свързан с какъвто и да е вид нарушение на националната сигурност, ще бъде разследван и преследван с цялата строгост на закона".
"Тази така наречена "кибератака" не е нищо повече от дигитална пропаганда, а целите не са случайни. Това е пресметната кампания за очерняне, целяща да навреди на президента Тръмп и да дискредитира почтени държавни служители, които служат на страната ни отлично", изтъкна агенцията за киберзащита CISA.
В миналото Техеран е отричал да е извършвал кибершпионаж.
Робърт се активизираха през последните месеци на президентската кампания през 2024 г., когато твърдяха, че са проникнали в имейл акаунтите на няколко съюзници на Тръмп, включително Уайлс.
След това хакерите разпратиха имейли на журналисти.
Беше потвърдена автентичността на някои от изтеклите материали, включително имейл, който документира финансово споразумение между Тръмп и адвокати, представляващи бившия кандидат за президент Робърт Ф. Кенеди-младши - сегашен министър на здравеопазването на Тръмп.
Други материали включваха комуникация от кампанията на Тръмп за кандидатите за републикански постове и обсъждане на преговори за споразумение с Даниелс.
Въпреки че изтеклите документи получиха известно отразяване миналата година, те не оказаха съществено въздействие върху президентската надпревара, която Тръмп спечели.
В обвинителен акт от септември 2024 г. Министерството на правосъдието на САЩ твърди, че иранската революционна гвардия е ръководила хакерската операция "Робърт".
След избирането на Тръмп, "Робърт" уточниха, че не се планират повече изтичания на информация. Съвсем наскоро, през май, хакерите съобщиха: "Ние сме пенсионирани, човече". Групата обаче възобнови комуникацията след 12-дневната въздушна война между Израел и Иран този месец, която беше завършена с бомбардировки по иранските ядрени обекти от САЩ.
Тази седмица "Робърт" обявиха, че организират продажба на откраднати имейли.
Ученият от Американския институт за предприемачество Фредерик Каган, който е писал за иранския кибершпионаж, посочи, че Техеран е претърпял сериозни щети в конфликта и неговите шпиони вероятно се опитват да отмъстят по начини, които да не доведат до още действия от страна на САЩ или Израел.
"Обяснението по подразбиране е, че на всички е наредено да използват всякакви асиметрични средства, които е малко вероятно да предизвикат възобновяване на голяма военна дейност между Израел и САЩ", отбеляза той. "Изтичането на още куп имейли е малко вероятно да доведе до това".
Въпреки опасенията, че Техеран може да отприщи дигитален хаос, иранските хакери не се намесваха по време на конфликта. Американски служители по киберсигурност предупредиха, че американски компании и оператори на критична инфраструктура все още може да са на мушката на Техеран.