Израелските отбранителни сили смятат, че са успели да ликвидират иранския военен елит. Това съобщи говорителят на военните Авихай Адраи.
Израел даде „последния изстрел“ в конфликта с Иран, преди режимът на прекратяване на огъня да влезе изцяло в сила, заяви Адраи.
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей по-рано обяви победа над Израел след 12-дневния конфликт и поздрави иранския народ. Официалният представител на Министерството на здравеопазването на Ислямската република, Хосейн Керманпур, заяви, че над 620 души са били убити и 4 870 са били ранени в резултат на израелски атаки срещу иранска територия. На свой ред Израел съобщи за над 20 смъртни случая и над 1 470 ранени.
„Арабските медии често обсъждат кой е произвел „последния изстрел“. В този случай това беше израелската армия, която прекрати операцията с ответен удар след неуспешната атака на Иран, която не доведе до жертви или сериозни щети“, каза Адрей.
Според говорител на израелската армия, сутринта, когато е било взето решение за военен отговор на ракетните атаки на Иран, нарушили прекратяването на огъня, израелските сили са реагирали незабавно. И когато е получена заповед за прекратяване на операцията, самолетите са се върнали в базата, но не преди да ударят иранска радарна станция.
Израел и Сирия водят директни разговори с цел постигането на „ограничени договорености за сигурност“, предаде ДПА, цитирана от БТА, като се позова на свои източници.
Според източници, близки до настоящото сирийско ръководство, временният президент Ахмед аш Шараа засега не е готов да подпише каквото и да е по-широко мирно споразумение с Израел.
В разговорите, за които се съобщава, че се провеждат в Йордания, участват високопоставени сирийски служители, включително министърът на отбраната.
Аш Шараа настоява за пълно изтегляне на Израел от районите, завзети след падането от власт на бившия сирийски президент Башар Асад, и категорично се противопоставя на всяко разширяване на буферната зона в Южна Сирия.
На неотдавнашна пресконференция в Париж Аш-Шараа призна, че се провеждат непреки преговори с Израел с цел „успокояване на ситуацията и предотвратяване на загубата на контрол“.
Въпреки това развитие перспективите за реален напредък остават несигурни, отбелязва ДПА.
Израел и Сирия официално са във война от 1948 година. Голанските възвишения, окупирани от Израел през 1967 г. и анексирани през 1981 г., са основен конфликтен момент в отношенията между двете страни. Анексията не е международно призната.
След свалянето на дългогодишния сирийски лидер Башар Асад Израел разположи още войски в района и продължава да нанася въздушни удари в Сирия.