"Реалността на Фицо се конструира така - със слогани, полуистини и евтини лъжи. Това е неговата политика - манипулации, русофилия и цинизъм", казват критиците на словашкия премиер и спорното му поведение.
Подобни маневри са познати благодарение на унгарския премиер Виктор Орбан - да блокираш решения на ЕС, които трябва да бъдат приети единодушно и да обещаваш на поддръжниците си, че никога няма да ги одобриш. След което в последния момент да склониш и да се съгласиш.
Какво получава държавата му в замяна така и не става ясно. Въпреки това в Унгария Орбан представя "борбата си срещу брюкселските бюрократи" като "победа".
Фицо - по стъпките на Орбан
В същата игра сега се впусна и близкият приятел на Орбан - словашкият премиер Роберт Фицо. В продължение на седмици той твърдеше, че няма да се съгласи с 18-ия пакет европейски санкции срещу Русия, дори това да доведе до "голяма криза в ЕС".
Фицо обясняваше, че санкциите ще засегнат силно икономиката на Словакия и най-вече енергийните ѝ нужди. Освен това щели да навредят на самия ЕС, но не и на Русия. Словашкият премиер представи своята блокада като въпрос на национален суверенитет и на национална гордост.
В крайна сметка обаче Фицо подкрепи санкциите, като отбеляза, че макар да са "безсмислени", било "контрапродуктивно" да се гласува против тях. Словашкият премиер обобщи нещата по следния начин: "Който живее с вълци, трябва да вие заедно с тях".
"Театър за пред местните избиратели"
Изненадващият обрат на Фицо бе приет с голямо облекчение в ЕС. Но в самата Словакия както опозиционните политици, така и много политически коментатори отправиха унищожителни критики към промяната в позицията на Братислава. Едни обвиниха Фицо, че е обидил европейските партньори, други - че е направил услуга на Путин, а трети - че не е постигнал нищо за Словакия и е изолирал страната.
Михал Симечка, лидер на най-голямата словашка опозиционна партия "Прогресивна Словакия", определя в свой пост във Фейсбук Фицо като "дилетант, лишен от ориентация, объркан и неподходящ за поста си и за защитата на интересите на Словакия". В ежедневника "Сме" маневрата на Фицо бе наречена "театър за пред местните избиратели и за отвличане на вниманието на хората от други проблеми".
Словакия и руският газ
Целта на 18-ия санкционен пакет на ЕС спрямо Русия е най-после да се сложи на продажбите на руски нефт в ЕС, да се отреже вносът на важни суровини за руската оръжейна индустрия и да се наложи забрана за транзакции с руски банки, които до момента все още бяха разрешени. Фицо и неговите коалиционни партньори дадоха съгласието си за това, но бяха против плана на Брюксел, наречен RePowerEU, който освен другото предвижда край на доставките на руски газ за държавите от Общността от 2028 година.
Словакия поиска дерогация, тъй като има договор с Газпром до 2034 година. Държавата е изцяло зависима от руския газ, но още преди Фицо да даде съгласието си за 18-ия санкционен пакет, ЕС гарантира, че ще предостави помощ на Словакия. Така например страната ще може да използва част от финансовите помощи на ЕС за енергийни субсидии. Освен това Брюксел ще помага на Словакия при евентуални правни спорове с Газпром. Защо тогава беше нужен този "театър за пред местните избиратели"?
Бюджетен дефицит и структурна криза
От една страна, Словакия изпитва сериозни финансови затруднения и е в дълбока структурна икономическа криза. Фицо и до момента не е успял да се справи с тези проблеми.
Миналата година бюджетният дефицит беше 5,3 процента - при положение, че в еврозоната са разрешени три на сто. Правителството на Фицо предприе определени консолидационни мерки - увеличи някои данъци и вноските за социални осигуровки, премахна някои почивни дни. Но същевременно на избирателите бяха направени скъпи подаръци като енергийни помощи и 13-а пенсия. В момента правителството е под натиск и заради един спорен данък върху финансовите транзакции.
Експортноориентираната Словакия изпитва големи трудности заради кризата на автомобилния пазар. В страната има заводи на "Фолксваген", "Киа", "Ягуар" и "Пежо", производството на автомобили определено е най-важният икономически отрасъл. Заради срива на автомобилния пазар, конкуренцията от Китай, спада на продажбите в САЩ и митническата политика на Доналд Тръмп словашката автомобилна индустрия изпада във все по-голяма криза. А правителството няма дългосрочен план за същностни икономически реформи.
Обвинения в корупция
Фицо и неговото правителство са под натиск и заради стари и нови корупционни афери. След убийството на разследващия журналист Ян Куцияк и неговата годеница Мартина Кушнирова през 2018 година Фицо трябваше да подаде оставка, а оттам нататък се разкри колко дълбоко са свързани политиката и организираната престъпност в Словакия.
След като в края на 2023 година Фицо се върна на власт, един от приоритетите, за които работи, е да сложи край на борбата с корупцията и да отстрани опонентите си. Както казва главният редактор на портала Aktuality Петер Барди, Фицо е обсебен от мисълта за отмъщение. Порталът наскоро разгласи аферата около една луксозна вила на хърватското крайбрежие, която вероятно е собственост на Фицо.
Самият премиер се вижда заобиколен от врагове и като жертва, особено след като оцеля при атентат през май 2024-а. Според премиера в заговора срещу него участват всички - и опозицията, и независимите медии, и либерализмът, и ЛГБТИ общността, и ЕС.
Същевременно той търси защита от руския президент Владимир Путин, а след посещение в Узбекистан констатира, че тамошният държавен модел бил за пример. Под влиянието на този модел Фицо предвижда ограничения в броя на парламентарните партии, както и забрана на всички полове освен мъжкия и женския.
Актуалната маневра на Фицо първо да бойкотира антируските санкции на ЕС, след което все пак да ги приеме, се вписва в тази политика, отбелязва словашкият публицист Ласло Барак. "Реалността на Фицо се конструира така - със слогани, полуистини и евтини лъжи. Това е неговата политика - манипулации, русофилия и цинизъм."