За първи път, откакто се завърна в Белия дом, президентът Доналд Тръмп оторизира изпращането на американско оръжие за Украйна. Сметката от милиарди долари ще плати група от желаещи европейски държави, начело с Германия.
За първи път от началото на пълномащабното нападение над западния си съсед Русия ще "вкуси" от вторични санкции – ако до 50 дни Владимир Путин не спре атаките, на 100-процентни тарифи ще бъдат подложени купувачите на руски нефт и газ.
С тези изявления в началото на седмицата, след половин година на изчакване и флиртове с Кремъл, Доналд Тръмп даде заявка за остър завой в политиката си по руско-украинската война.
За първи път от началото на пълномащабното нападение над западния си съсед Русия ще "вкуси" от вторични санкции – ако до 50 дни Владимир Путин не спре атаките, на 100-процентни тарифи ще бъдат подложени купувачите на руски нефт и газ.
С тези изявления в началото на седмицата, след половин година на изчакване и флиртове с Кремъл, Доналд Тръмп даде заявка за остър завой в политиката си по руско-украинската война.
Защо ултиматумът на Тръмп няма да промени развоя на тази война? Майкъл Кимидж, историк на Студената война от Католическия университет на Америка, отговаря на този въпрос в интервю за предаването "Събота 150".
На какво се дължи обратът в политиката на Тръмп – дали Путин изигра погрешно картите си или просто европейците се оказаха толкова влиятелни?
"Не мисля, че което и да е от тези обяснения е убедително. Ако ще правим догадки какво се случва в главата на президента Тръмп, бих могъл да добавя още две. Едното е, че той дойде на власт през януари 2025-та с изначално нереалистични планове за дипломатически изход от войната. Руснаците не са готови да я прекратят. Украинците още по-малко са готови да се предадат. В много отношения, лостовете за влияние на Съединените щати са доста ограничени. Включително по отношение на Европа. Европейците далеч не са готови да правят всичко, което Тръмп им нареди. Те имат свои собствени приоритети в тази война.
Тръмп твърдеше, че разполага и с мирен план, и със средствата да го постигне. Но всъщност се оказа, че няма нито едното, нито другото. За мен това е основното обяснение защо промени курса си. Той, разбира се, можеше да се преструва още близо четири години, че върши нещо. С времето обаче досегашният подход (за прекратяване на руските бомбардировки чрез отстъпчивост спрямо Путин) ставаше все по-слабо и по-слабо убедителен. Бих отбелязал също факта, че Тръмп се превърна в посмешище за държавните медии в Русия. Докато Путин му говореше едно, а вършеше съвсем друго, руските медии започнаха да взимат на подбив американския президент по същия начин като Борис Джонсън навремето. Подозирам, че този факт е стигнал до знанието на Тръмп и, както винаги става при него, той се е подвел по личното си его и суета."
Но той все още има възможността прости да си измие ръцете и да остави тази "Европейска война" на европейците, както иска Стив Банън...
"Вярно е, Тръмп има тази възможност. И може да се възползва от нея следващата седмица, или по-следващата. Или пък след месец. Все пак говорим за президента Тръмп с типичното за него непостоянство. Но все пак, нещата не опират само до него. Републиканците в Конгреса не желаят Съединените щати да си измиват, образно казано, ръцете с Украйна. По украинския въпрос има воля в Сената да се наложи над президента, както стана през първия му мандат с тогавашните санкции против Москва. Да, днес Тръмп разполага с много повече власт, отколкото тогава, но не мисля, че е убедил собствената си партия да се откаже от Украйна, камо ли демократите.
Не бива да забравяме също така, че Тръмп не спечели миналогодишните избори с обещанието просто да се отърве от тази война. Той можеше да води кампанията си с такъв лозунг и някои от сегашната администрация биха приветствали такава политика – като Елбридж Колби от Пентагона, който с готовност би изоставил Украйна. Но кандидатът за президент Доналд Тръмп не се представяше по този начин - той се представяше като миротворец. Затова днес президентът Тръмп няма как да пренебрегне Украйна. Да вдигне ръце и да остави кръвта да се лее просто така, противоречи напълно на ролята, която си присвои."
Сега обаче наративът от Москва е, че като позволява на европейците да изкупуват американско оръжие за Киев Тръмп на практика разпалва войната, вместо да я гаси.
"Предполагам, че нещата могат да се тълкуват и така, но американците, които наистина са против подкрепата за Украйна, са незначително малцинство. А това незначително малцинство се губи в MAGA базата на Тръмп, която ще продължи да го подкрепя независимо от всичко. Въоръжаването на Украйна не е въпрос, заради който Тръмп ще изгуби електорална подкрепа, напротив – то държи Републиканската партия на негова страна. Така че вътрешнополитическите условия по-скоро благоприятстват завоя в подкрепа на Украйна."
В такъв случай, могат ли Киев и европейските му партньори да разчитат, че подкрепата на Тръмп ще бъде трайна?
"Категорично не. Никой не може да разчита на трайна подкрепа от Тръмп, включително и най-близките му сътрудници. Този човек променя настроението си ежедневно, ежечасно. Ще промени и отношението си към Украйна. Изобщо не се съмнявам в това."
А защо са тези 50 дни според Вас? Каква полза може да има този период до задействането на вторичните санкции за дипломатическо решаване на конфликта?
"Тръмп дойде в Белия дом от света на телевизията – от реалити предавания като "Стажантът". Той е безспорен експерт в тази област. А на телевизията винаги ѝ трябва елемент на напрежение, който да задържи интереса на публиката в очакване на следващия епизод. Така че много рядко в тези срокове – и с митническите тарифи, и със санкциите и пр. - има някакъв друг смисъл. Тръмп просто обича да се поставя в центъра на всеобщото внимание, а това едва ли носи някаква полза за дипломатите."
Ще променят ли хода на войната новите санкции и оръжейните доставки, обещани от Тръмп?
"Не. Войната ще продължи, както досега. Не само оръжията са от значение. Ефект би имало евентуално спиране на сътрудничеството в разузнаването. Но то ще продължи. А вероятността страните, които купуват руски газ и петрол, да бъдат обложени със 100-процентни тарифи е наистина малка. Подозирам, че крайният срок ще дойде и ще мине, без да видим такива санкции."
Но тогава Съединените щати ще се изложат – ще покажат, че заканите им не струват нищо.
"Да, но вече видяхме няколко пъти това да се случва с митническите тарифи. Първо са заканите, после идва отмяната им, после минимизирането им. В случая със санкциите подозирам, че Тръмп играе игричките си. Едва ли има планомерна политика. Днес никой не поема отговорност за това, което е казал вчера."
Да обобщим. Според Вас, изявленията на Тръмп от понеделник няма да доведат до обрат във войната.
"Определено не. Не виждам да се задава никакъв обрат. По същество, покрай всичката шумотевица, Тръмп продължава политиката на Байдън. Тази политика може да бъде критикувана от гледна точка на това, че не помага достатъчно на украинците. А Тръмп продължава тази традиция. Нещата, които, без да внасят обрат, променят структурните особености на войната, са значителното увеличаване на военните разходи на Германия, увеличаването на жертвите сред мирното население в Украйна, и влошаването на проблемите в руската икономика, които могат да променят уравнението в самата Русия. Никое от тези обстоятелства обаче не променя хода на войната. Тръмп вече доказа, че също не може да ѝ повлияе чак толкова."
Има ли изобщо нещо, което може да промени сегашната траектория на конфликта?
"Единственото, което би могло да произведе такъв ефект в краткосрочен план, е евентуален колапс на цивилната инфраструктура в Украйна. Защото виждаме как всяка нощ по Киев и други градове се пращат стотици дронове, понякога и балистични ракети. Нанасят се удари по енергийната система и т.н. С наближаването на зимата можем да се запитаме колко дълго наистина Украйна може да оцелее. Но това е само един възможен сценарий – не мисля, че ще се случи.
Другото, което би могло изцяло да измени хода на войната, е масова мобилизация в Русия. Но е видно, че на Путин никак не му се иска да издава такава заповед. Дори обаче да нареди такава мобилизация днес, ефектът от нея ще си проличи чак след година-две. Три години и половина от началото си, войната е възприела свой ритъм и свой модел, който не се променя съществено. Новината от ултиматума на Тръмп към Путин всъщност е колко малко неща променя."