В района на Бухар-Жырау (Казахстан) археолози от Карагандинския университет „Е.А. Букетов“ откриха останки от древно жилище, датиращо от бронзовата епоха.
Уникалната находка е направена близо до село Торткол – представлява полуземлянка с двоен ред стени, изградени от каменни плочи.
Вътре в сградата учените откриха фрагменти от глинена керамика с геометрични шарки, животински кости, каменни инструменти, кремъчен връх на стрела и метален нож.
Според експерти, въз основа на керамичния комплекс и архитектурните особености, находката може да се отнесе към археологическата култура Алакул и датира от XVIII–XVII век пр.н.е.
"Планираме да проведем технически и технологичен анализ на керамиката и да изпратим проби за радиовъглеродно датиране, за да изясним хронологичната рамка. Изследването на подобни паметници ни позволява да разберем по-добре живота и икономическия живот на древните жители на Централен Казахстан", каза Алексей Кукушкин, директор на Археологическия институт „Сариарка“.
По-рано беше съобщено, че в Нурински район членове на експедицията на Карагандинския изследователски университет на името на Е. А. Букетов са открили гроба на дете, което вероятно е живяло преди повече от хиляда години.
Новината е публикувана на база споразумение за обмен на информация между Fakti.bg и Kazinform
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК