699

Агенцията по кадастър активно ще участва в борбата с имотните измами

  • агкк
  • кадастър
  • имотни измами
  • превенция

Единен регистър ще улесни проверките, ще съкрати сроковете за сделки и ще намали риска от измами

Агенцията по кадастър активно ще участва в борбата с имотните измами - 1
Снимка: АГКК
Милена Богданова Милена Богданова Автор във Fakti.bg

Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) ще участва активно в борбата с имотните измами чрез конкретни технологични и организационни мерки, които целят по-висока сигурност за потребителите и участниците на пазара на имоти. Това стана ясно по време на среща, организирана от Министерството на правосъдието, посветена на темата за превенция на измамите в сектора.

Електронна защита при работа с кадастрални документи

Изпълнителният директор на АГКК Георги Георгиев представи предимствата на модерната информационна система КАИС, чрез която се обработват кадастрални данни и заявления. Системата работи с профилно базирана електронна идентификация, като точно дефинира ролята на всеки потребител – нотариус, ЧСИ, специалист по кадастър или интернет потребител.

Всеки достъп до кадастрална информация се проследява и се извършва само в рамките на регламентираните правомощия. Така се намалява рискът от неправомерна намеса и се осигурява прозрачност в процесите около имотни справки, скици и схеми.

Нов модел за ранно предупреждение при съмнителни имоти

Георгиев предложи създаване на механизъм за сигнализиране, чрез който органите на реда да подават предварителна информация към Кадастъра за имоти с потенциален риск от измама. Така, при постъпване на заявление, системата ще алармира служителя, който може да уведоми съответните органи – преди да е настъпила измамата.

Този модел може да даде възможност за превенция на рискови сделки, още преди те да бъдат реализирани.

По думите на Георгиев, АГКК обработва средно около 1400 заявления дневно за промени в кадастралния регистър – над 30 000 месечно. Тези дейности се извършват от малко над 120 служители, повечето от които са инженери и технически специалисти. Този обем, комбиниран с високите очаквания за сигурност, налага все по-широко използване на автоматизация и дигитална идентичност.

Напред към пълна дигитализация: време за имотен регистър

С национално покритие на кадастралната карта от 98% и почти всички имоти в страната с идентификатор, Георгиев подчерта, че е назрял моментът за създаване на истински имотен регистър – стъпка, която ще обедини кадастъра и правната собственост в единна среда.

Единен регистър ще улесни проверките, ще съкрати сроковете за сделки и ще намали риска от измами, особено в случаите със спорна собственост или наследствени имоти.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

България
Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 5 гласа.

Свързани новини