Професор Славик Табаков получи почетния EFOMP европейски медал по медицинска физика в Международния център по теоретична физика (ICTP) - Триест, Италия. От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Медалът на EFOMP се връчва на личност, която е дала изключителен и международно признат принос за развитието на медицинската физика – науката свързана със сложната медицинска апаратура по рентгенология, радиология и радиотерапия. Според сегашната президентка на Европейската федерация д-р Ефи Котсувели българският учен е заслужил наградата с проекти, които са водещи за глобалния растеж на професията. Престижният медал е заслужена чест, която подчертава значителното и дълготрайно въздействие на неговата работа.
Проф. д-р Славик Табаков, PhD, Dr h.c., FIPEM, FHEA, FIOMP, FIUPESM е българско-британски специалист по физика на Диагностичната радиология - почетен президент на Международния съюз на физическите и инженерните науки в медицината (IUPESM) и водещ учен, който ръководи разработването на първите образователни бази данни с изображения в своята професия, първата електронна енциклопедия и първия научен речник по медицинска физика (преведен на 31 езика).
Професор Славик Табаков е роден в Пловдив, където зaвършва средното си образование със златен медал. След това завършва с отличие Медицинска и ядрена електроника в Техническия университет - София. Той специализира медицинска физика в САЩ и започва кариерата си в тази професия в Медицински университет - Пловдив, където инсталира първия компютърен томограф в града и първата цифрова рентгенова апаратура в България. След хабилитацията си изгражда и първата в страната Лаборатория по цифрови медицински изображения. През 1991 г. е поканен за главен медицински физик на Университетската болница към Кралския колеж в Лондон, където работи 30 години. През 2001 е назначен за Директор на образователните програми по медицинска физика и инженерство в Кралския колеж - Лондон и изгражда най-големия такъв Магистърски курс в Европа. През 2002, паралелно на работата си в Обединеното кралство, е назначен за Координационен директор на Международния колеж по медицинска физика в ICTP, Триест, Италия. Там той ръководи и участва в обучението на хиляди студенти от развиващите се страни. Около 1/3 от всички такива специалисти в тези страни са негови студенти.
Сред многото международни проекти, които проф. Славик Табаков е изградил и координирал, са създаването през 1997 на една от първите в света електронни книги с ISBN и първото електронно обучение по медицинска физика. За тези проекти е награден с медала IOMP „Harold Johns“, а екипът му получава първата награда на ЕС за образование - наградата „Leonardo da Vinci“. Кралският колеж в Лондон му присъжда своята награда „Teaching Excellence Award“, ICTP му връчва своята „Outstanding Role Diploma“, а Медицинският университет в Пловдив го награждава с Doctor Honoris Causa през 2015, като същата титла му присъжда и ВУАРР през 2017.
Професор Славик Табаков участва също в десетки проекти на Международната атомна агенция и Световната здравна организация. Той организира 30 международни конференции и семинари и подпомага създаването на 18 академични курсове по медицинска физика в Европа, Азия, Африка и Латинска Америка, като първия от тях е в България. Удостоен е с отличия и дипломи от много страни, включително почетен член на Асоциацията по медицинска физика на Индия и почетни награди от Федерацията на медицинските физици от Средния Изток и Федерацията на медицинските физици от Юго-източна Азия. Почетен член е на Британския институт за физични и инженерни науки в медицината, на Британската академия за висше образование, на IOMP и на IUPESM.
От 2001 до сега проф. Славик Табаков изгражда и координира най-голямия международен проект в професията – за създаването на Научен речник и първата е-Енциклопедия по Медицинска физика. Речникът е преведен на 31 езика, а Енцикопедията е вече във второ допълнено издание. Проектът включва над 400 специалисти от 36 страни. Резултатите от този огромен проект се ползват в целия свят. Специалния уебсайт www.emitel2.eu на този проект е създаден също от българи, членове на проекта – проф. Магдалена Стоева и инж. Асен Цветков. Проф. Табаков и съпругата му и колега д-р Василка Табакова издават е-книга за тези проекти и електронното обучение, която има над 50 000 сваляния.
През 2012 г. проф. Славик Табаков е избран за най-високия пост в своята професия - Президент на Международната организация по медицинска физика (IOMP) и участва активно в глобалното развитие на професията, създава списанието Medical Physics International и инициира дългосрочния проект History of Medical Physics. През 2018 е Вицепрезидент на Международния съюз на физическите и инженерните науки в медицината (IUPESM), а от 2022 е пожизнен Почетен Президент на IUPESM – организация с около 150 000 члена в над 100 страни. IUPESM е член на International Science Council – най-голямата научна организация в света, в която членуват всички национални академии на науките.
Проф. Славик Табаков има над 100 публикации в специализирани списания и е съавтор на 15 книги. Член е на Редакционните колегии на 4 списания. Като член на Редакционната колегия на серията книги по Медицинска физика и инженерство на американското издателство Taylor and Francis, той участва в публикуването на над 100 учебника. Поканен лектор е на 37 международни конференции в 26 страни.
Проф. Славик Табаков има основен принос към глобалното развитие на медицинската физика – наука директно свързана със здравеопазването по света.
Успоредно с академичната си работа повече от 25 години световно признатият български учен посвещава свободното си време на изучаването на раннохристиянското изкуство, мозайките и християнската символика. Богатите познания и опит на проф. Табаков в областта на базите данни с изображения, енциклопедичното структуриране и дълбоки познания и любов към християнското изкуство са намерили естествен синтез в неговата книга за символите в християнските мозайки. През 1997 г. той организира първото публично честване на Свети Апостол Ерм в Пловдив, а през 2019 г. стартира поредица от презентации върху символиката на християнските мозайки в Лондон, Пловдив и онлайн. Той и съпругата му д-р Василка Табакова, подкрепят популяризирането в чужбина на уникалните раннохристиянски мозайки в Пловдив и участват активно в дейностите на Българския културен институт в Лондон. Те са едни от първите дарители на Епископската базилика на Филипопол в Пловдив. Тяхната дъщеря Добринка Табакова е един от най-изпълняваните по света композитори на съвременна класическа музика.