Жители на пет опожарени села в Костинбродско излязоха с отворено писмо до държавните институции, в което търсят отговори за огненото бедствие, унищожило над 20 къщи. Хората питат защо не са били известени през системата BG-alert, защо реакцията на пожарната се е забавила с часове и каква е истинската причина за пожара. Сред местните се засилват подозренията за умишлен палеж, свързан с инвестиционни намерения за изграждане на огромен фотоволтаичен парк в района.
Това съобщи "Нова телевизия".
Във въздуха в село Богьовци все още се усеща миризмата на изгоряло, а хората са обединени в гнева си и настояват за отговори. В отворено писмо, адресирано до президента, министри и кмета на община Костинброд, те задават въпроси, които остават без отговор след стихията.
Основното им недоволство е насочено към забавената според тях реакция на институциите. "В 3:22 ч. подадох сигнал на 112, че има голям пушек и се червенее", разказа жителка на вилна зона "Безден". Пожарната обаче, по думите ѝ, е пристигнала едва вечерта, между 18:30 и 19:00 ч. Друга жена потвърди, че пристигайки в 20:00 ч. на място, пожарни все още не е имало.
Това многочасово забавяне е принудило местните жители и доброволци от пет села да се организират сами. С кофи, събрани бутилки с вода и дори със земеделска техника, те са се опитали да спрат огъня, който е стигнал до прага на домовете им. "Ние сами се справихме със стихията. Благодарение на един земеделец с трактор, който направи просеки, това село го има. Иначе щеше да бъде на пепел", категоричен беше един от мъжете.
Сред жителите се разпространяват и сериозни съмнения за умишлен палеж. "Имаме съмнения, че има умишлен замисъл, защото на тази площ, изгорялата, се предвижда изграждане на един много голям фотоволтаичен парк – 400 000 броя панели, и завод за зелен водород", заяви Силвия, жител на Белидие хан. Тя подчерта иронията, че това се планира в "безводен, изключително безводен район", където самите те са на воден режим и вода има два пъти в седмицата.
Липсата на координация е друг проблем, който хората изтъкват. Пожарните екипи, пристигнали от София, са се връщали обратно до столицата, за да зареждат с вода, вместо да бъдат упътени към по-близки водоизточници от общината. Жителите са категорични, че са били първият щит срещу огъня и само благодарение на тяхната самоорганизация бедствието не е придобило още по-големи размери.