Категоричен съм, че няма да позволя Детската болница да бъде заложник на политически сметки и интриги. Прави се опит за открита манипулация. Лъжа е, че строим златна болница за 1 млрд. вместо за 100 милиона лева. Това заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на брифинг по повод проекта за изграждане на Националната многопрофилна детска болница.
Той направи изявлението в отговор на председателя на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев. В събота Василев показа пред журналисти документ, за който каза, че е искане на министъра на здравеопазването към министъра на финансите за включване в бюджета за новата детска болница на почти 1 млрд. лв. за следващите три години. Показанията на лидера на ПП сочат, че са поискани с ДДС, за да бъде напълно завършена болницата. От Здравното министрество посочиха числото 382 млн. евро – също число от документа, но без ДДС.
Числата от документа на МЗ към МФ показват общия бюджет от 382 281 375,22 евро и 458 737 650,27 евро с влючен ДДС. Това са сумите за строителство, оборудване, обзавеждане, проектиране, надзор, но от МЗ обявиха, че те са само прогнозирани.
„Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е национален приоритет. Целта е да се създаде лечебно заведение, отговарящо на всички световни стандарти в грижата за детско здраве. Изключително жалко е, че този ключов проект се превръща в инструмент на политически войни”, обяви Кирилов.
"Оценената сума детската болница е разгледана от експерти, наети от Европейската инвестиционна банка. Договорът между Здравната инвестиционна компания и Европейската инвестиционна банка е подписан от изпълнителния директор, който е назначен по време на правителството на академик Денков с финансов министър Асен Василев. Ние не сме предприели съществени промени”, добави министърът.
„Договорът за безвъзмездна помощ с Европейската инвестиционна банка е сключен по времето на управлението на тези, които в момента поставят под въпрос данните”, потвърди изпълняващият длъжността директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" Десислава Малинова.
Според финансовия министър, до когото е изпратен документът, още е рано да се каже дали държавата може да се справи с тези план-сметки. „Въпрос на оценки, анализ, този анализ трябва да бъде готов до бюджетната рамка за 2026 година. Такъв ресурс към момента няма как да бъде осигурен”, заяви Теменужка Петкова.
Общественият съвет за Национална детска болница също дадоха отговор в своята Facebook страница на изказванията на Асен Василев. Те написаха, че всяка политическа игра с Националната детска болница поставя под въпрос бъдещето ѝ, както и че не са виждали документа, представен пред медиите от лидера на ПП.
„Цената от 4000 евро на квадрат е за сложните и високо оборудвани помещения като хирургия, интензивно отделение и неонатология. Тази цена е изведена от реалните разходи за създаването на най-новите европейски детски болници. 100 млн. лева беше бюджетът, определен от МС преди 6 години за довършването на рушащото се скеле в двора на Александровска болница. То беше с повече от два пъти по-малка планирана разгъната застроена площ, а в предвидените пари не влизаха разходите за оборудване и обзавеждане”, написаха още от Обществения съвет за Национална детска болница.
„Това са осреднени стойности, взети от данните за строителство за публични детски болници в Европа в последните години. Те не се адаптирани към българския икономически стандарт и медицински стандарти”, заяви Надежда Цекулова.
От „Продължаваме Промяната” разпространиха своя позиция по казуса с детската болница. Публикуваме я без редакторска намеса:
Необходимостта от Национална детска болница е безспорна. Изграждането на такава обаче трябва да се реализира при пълен публичен и обществен контрол, именно защото Детската болница е национален приоритет.
Благодарение на екипа на здравния министър Асена Сербезова през 2022 г. бяха привлечени международни консултанти, за да работят по този проект и да има цялостна концепция, а не на парче.
Напомняме, че още през 2022 г. в държавния бюджет, изготвен от финансовия министър Асен Василев, бяха заделени 100 милиона лева за началния етап на проекта за детската болница. В новото предложение на министър Силви Кирилов е записано следното: „…обобщен прогнозен бюджет от 458 737 650,27 евро с включен ДДС.“
Сега Министерство на здравеопазването твърди, че са копирали едно към едно препоръката на консултантите за цена, базирана на „средноевропейските“ цени на подобни проекти – в страни в ЕС и Швейцария. Със сигурност тези цени са значително по-високи от цените на строителството в България. Липсва адекватна адаптация на тази прогноза за българските условия, която е задължителна, преди да започне процес на бюджетиране.
Освен проблемът със заложените „средноевропейски цени“ за строителство, са заложени допълнително 30% оскъпяване за непредвидени разходи и 19% оскъпяване за „бюджет за изпълнение на изпълнителя“ над средноевропейските цени на строителството. Това води до бюджет само за строителство (без оборудване и апаратура) от 253,6 милиона евро без ДДС (304 млн. евро с ДДС). За сравнение, в писмо до парламентарната Комисия по здравеопазване от членове на Обществения съвет, изпратено през март месец тази година, се казва: „грубите изчисления на експерти сочат приблизителен разход от 70 до 90 милиона евро за строеж“. Очевидно е, че преди да се бюджетира, е необходимо МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж.