България е използвала едва 11% от капацитета по договора с "Боташ", т.е. на всеки платени 100 лв., са били използвани едва 11 лв. за реален пренос на газ през мрежата. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг пред журналисти.
Министърът припомни, че българската държава всеки ден плаща над 1 млн. лв. на ден на турската компания и министерството търси всякакви възможности да го използва, включително купувайки по-евтин газ, за да може високата цена за преноса да бъде неутрализирана.
„Този филм сме го гледали многократно - още от 90-те години. Но този тип специално започна с проекта „Белене“. Там става въпрос за стотици милиони – липсващи, изчезнали, без фактура и т. н.“, коментира в предаването „Лице в лице“ Руслан Стефанов – главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.
„Ако погледнем конкретната сделка, има поне три много сериозни фактора, които допринасят за това корупционно политическо разглеждане. Това е перфектната буря. Енергетиката е геополитически зависима от една единствена страна – Русия, която ни е обявила за неприятели. От друга страна в страна - вътре в страната има политическо разделение и атомизация, което води до непрекъснато обвинение в корупция – невинни не останаха. Третото нещо е липсата на стратегия“, посочи Руслан Стефанов.
По думите му има 18 млрд. разходи, които са останали без реализация. А договора за "Боташ" може да бъде позитивен, ако България се откаже от руския газ.
"Ние продължаваме да финансираме ежедневните бомбардировки над Украйна. Това е необяснимо безумие. Няма друга държава, която да продължава да вкарва тръбен руски газ", посочи Руслан Стефанов.