Всеки, който купува фалшиви маркови стоки, може да очаква големи глоби. Те могат да бъдат наложени както в държавата, в която са купени, така и в родината. Практиката е показала, че най-много реплики се купуват по време на лятната ваканция, посоча в свои материал германският канал ARD.
„В Майорка, в борбата срещу незаконната улична търговия, където се разпространяват много фалшиви продукти, купувачите вече също биват наказвани. Дори е имало случай, при който е наложена глоба от 750 EUR за закупуване на слънчеви очила от уличен продавач“, обяви Германското ведомство за патенти и търговски марки (DPMA). Освен Испания, Италия вече също налага големи глоби на купувачите на пиратски продукти.
„Търговията с фалшификати вреди на оригиналните производители, струва работни места и понякога дори застрашава здравето на потребителите“, обясни президентът на DPMA Ева Шевиор. „И в много случаи фалшификатите се разпространяват от престъпни мрежи. Всеки, който ги купува, подкрепя организираната престъпност".
В най-голямата европейска икономика, тази на Германия, през 2024 г. са конфискувани 16 857 незаконни стоки. Близо две трети от тях са с произход Китай.
Стойността на конфискуваните стоки в Германия за миналата година е била 417 млн. EUR – над два пъти повече от предходната година (202 млн. EUR). Почти 66% от фалшивите продукти са дошли от Китай, 12% от Турция, 7% от Хонконг и 3% от Полша.
Престъпленията срещу интелектуалната собственост ще бъдат обект на още по-голямо внимание от полицията, митниците и съдебната система в цяла Европа в бъдеще – като част от новия план на ЕС за борба с икономическите и финансовите престъпления, обяви DPMA. „Вземете си почивката без фалшификати“, призова президентът на DPMA към почиващите.