Подкрепата на "Продължаваме промяната" за вота на недоверие на "Величие" натъжава министър-председателя Росен Желязков. Премиерът направи изявлението от Рим, където участва в четвъртата Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна.
"Подкрепата на ПП за вота на недоверие на 'Величие' ме натъжава. Интересно ми е как ще обясняват това на избирателите си", заяви Желязков от италианската столица.
Четвъртият вот на недоверие е внесен от "Величие" с подписите на "Възраждане" и МЕЧ по темата "провал в сектора на околната среда и водите". Гласуването е предвидено за петък като първа точка в дневния ред на парламента.
Премиерът категорично заяви, че вотът на недоверие няма да мине, защото няма предпоставка и предмет. "Самата тема не засяга работата на кабинета, а той полага усилия за разрешаване на наследени проблеми", обясни Желязков.
По думите му, вотът е политически и без предмет. "Ще дойде и пети и шести вот. ПП го подкрепя ни в клин, ни в ръкав, а това ме натъжава", добави министър-председателят.
Желязков постави въпроса дали подкрепата на ПП означава бъдещи синхронизирани действия с "Величие" и "Възраждане". "Означава ли, че ПП ще имат синхронизирани действия с 'Величие' и 'Възраждане', ще търсят ли бъдещи коалиция и мнозинство?", попита той.
Премиерът отбеляза, че в политиката са възможни всякакви коктейли от несъпоставими вкусове, но се запита как партиите биха приели тази подкрепа.
Коалицията ПП-ДБ се разделя по въпроса за четвъртия вот на недоверие. "Продължаваме промяната" обяви, че ще гласува "за" свалянето на правителството, докато "Демократична България" няма да участва в гласуването.
От ДБ смятат, че не може да се подкрепят вотове "под руски флаг", визирайки инициаторите от "Величие", "Възраждане" и МЕЧ.
Това е четвъртият опит за сваляне на кабинета "Желязков". Първият беше на 3 април по тема външна политика, вторият на 17 април за корупция, а третият на 4 юли за фискална политика. Всички три вота бяха отхвърлени с около 54 гласа "за" и 130 "против".
За успешно приемане на вот на недоверие са необходими най-малко 121 гласа от общо 240 народни представители.