Когато Доналд Тръмп обяви, че иска да премахне правото на американско гражданство на хората, родени на територията на страната, някои веднага видяха в това ехо от нацистка Германия.
Германия обаче никога не е предоставяла автоматично гражданство на децата, родени на територията ѝ - то се е получавало, ако поне един от двамата родители е германец, но пък гражданските права не са били обвързани с расата и религията. Когато Хитлер става канцлер през 1933 година, около 400 000 евреи в страната са германски граждани. Тогава е било нужно чужденците да са пребивавали най-малко 15 години в Германия, за да получат гражданство.
Това обаче се променя след идването на нацистите на власт. Нюрнбергските закони от 1935 година отнемат гражданството и основните права на германските евреи. Скоро след това законодателството е разширено и по отношение на чернокожите и ромите в Германия.
Сравнимо ли е обаче това с намерението на Доналд Тръмп да отнеме гражданството на родените в САЩ, чиито родители са били временно в страната или са били нелегални имигранти?
"Това е абсолютно смешно"
Гражданството по месторождение е вписано в американската конституция през 1868 година от републиканци, които след Гражданската война искат да дадат граждански права на поробените в миналото афроамериканци. 14-ата поправка на Конституцията на САЩ, в която е описано това право, е символ на толерантното многорасово общество. Това обяснява защо много американски щати успешно заведоха съдебни дела, за да блокират заповедта на Тръмп, целяща да отмени закона.
"Ние сме единствената държава в света, която позволява такова нещо, както знаете, така че това е абсолютно смешно", каза Тръмп, когато подписа президентския указ за отмяната на закона. Но платформата за проверка на фактите "Политифакт" обясни, че това твърдение не отговаря на истината: всъщност има редица държави в света, например Бразилия и Аржентина, които автоматично предоставят гражданство на родените на територята им. Не на последно място заради това, че бившите колонии са искали да привлекат повече граждани с по-свободните си закони за натурализация.
Според социологическото списание "World Population Review" 35 държави в света автоматично дават гражданство на родените там, без значение какъв е статутът на родителите им. Сред 20-те най-големи икономики в света обаче Канада и САЩ са единствените, които имат такова законодателство.
Авторитарен ли е ходът на Тръмп?
"Отнемането на гражданство, разбира се, е отличителен белег на авторитаризма", казва Джейми Раскин, конгресмен от Демократическата партия на САЩ. Той дава пример със "Закона за гражданството на Райха", част от Нюрнбергските закони - стъпка, която скоро след това е предприета и във фашистка Италия под управлението на Мусолини.
"И до днес авторитарните държави лишават хората от гражданство, за да ги накажат за политическа активност или несъгласие", добавя депутатът. Запазването на неприкосновеността на гражданството по рождение е нещо, което прави САЩ уникални, изтъква той. "Привилегиите на гражданството се споделят от всички хора, родени в нашата страна, а не само от хората, които попадат в определена наследствена класификация по раса или произход."
През последните години Германия актуализира законите си за натурализация, за да улесни получаването на германско гражданство от хора, родени в страната от родители, които не са германски граждани. Но сега новото консервативно правителство на Германия иска да затегне правилата за имиграция - с противоречивата подкрепа на крайнодясната "Алтернатива за Германия": канцлерът Фридрих Мерц иска да въведе отново и ограничения за получаването на гражданство.
Междувременно през юни Върховният съд на САЩ реши, че временното съдебно решение, забраняващо на администрацията да премахне правото на гражданство по рождение, е противозаконно. Въпреки това съдът все още не се е произнесъл по същество по опита на Тръмп да отмени основен принцип на Конституцията.
Автор: Стюърд Браун