Следва доста тежка работа след приемането ни в еврозоната. 8-ми юли ще бъде паметен ден за нас. Предстои настройване на много системи във финансовия сектор и икономиката. Това заяви Любомир Каримански от Управителния съвет на БНБ в предаването „Още от деня” по БНТ.
БНБ е изготвила достатъчно ясен план за обмяната на левовете в евро. Имаме сценарий между банките как точно ще се движат нещата, увери той.
Това, което липсва и трябва да бъде свършено е да има ясни политики в правителството и управляващите. Ние трябва да търсим връзките между процесите, които трябва да се осъществят чрез отделните политики на правителството и всичко онова, което е отражение в бюджета, за да можем да се възползваме от възможностите на еврозоната. В противен случай имаме един инструмент, който държим настрани и не искаме да използваме. Липсва политика, която е сериозно застъпена как ще се използват ефективно ресурсите в страната, обясни Каримански.
Инвеститорите се привличат с много трансформации и реформи. Ако ние не можем да трансформираме сигурността си от гледна точка на правосъдната система, от гледна точка на това, че техните инвестиции ще са сигурни, да им осигурим ресурси, инфраструктура - това в момента липсва сериозно, затова, че не можем да абсорбираме средствата, които са предвидени в капиталовата програма на бюджета. Това влияе в момента на използването на еврозоната като инструмент, посочи той.
Важно е да запазим финансовата си дисциплина. Това се налага по отношение на три стълба: задължително да имаме ефективни и ефикасни ресурси, които да използваме и да ги обърнем през разходната част на бюджета, на второ място здравословните публични финанси – когато имаме ръст на икономиката, трябва да имаме други буфери, а не капиталовите разходи и трето – да имаме готовност от ниво ресурс да минем през ниво начин на използване на разходите.
Управителят на БНБ ще участва във взимането на решенията в ЕЦБ. Той ще има право на глас. Тук най-важно ще бъде да убедим другите в тезата си или паричната си политика.
Много важно е да се знае, че от 1.01.2026 г. бордът вече няма да съществува. Тоест ние ще започнем да упражняваме парична политика и ще имаме право и инструментариум за действия от гледна точка на паричната политика.