Парламентът ще разгледа на първо четене промени в Кодекса за застраховане, внесени от Министерския съвет, според приетата програма за работа на Народното събрание, предаде БТА.
Част от предложенията за изменение са свързани със застраховката „Гражданска отговорност“. Въвежда се хармонизиран механизъм на ниво Европейски съюз за гарантиране вземанията на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителната застраховка на автомобилистите. Актуализират се размерите на минималните застрахователни суми по застраховката. Предлага се нова дефиниция за „превозно средство“ и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.
В дневния ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Част от тях са свързани с изискванията на европейски регламент по отношение на пруденциалното третиране на глобални системно значими институции, които са обект на стратегия за преструктуриране с множество входни точки, и методи за непряко записване на инструменти, приемливи за покриване на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения. Посочва се, че въпросните изисквания е следвало да бъдат въведени в националното законодателство до 15 ноември 2023 г. На 25 юли 2024 г. е получено официално уведомително писмо от Европейската комисия за започване на процедура за нарушение срещу България за неуведомяване в срок на Европейската комисия (ЕК) за мерките за прилагането на Регламент (ЕС) 2022/2036.