"За три години имаме ръст от над 20 млрд. лв. в приходната част. Тя, разбира се, обуславя по-големите разходи". Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.
"Планът за приходите на НАП беше 27,4 млрд. лв. Три години по-късно той вече е 42 млрд. лв., а за 2025 г. той вече е 50 млрд. Бюджетът на държавата беше приет чак през април, а мерките за повишаване на приходите бяха от месец май, с публикуването на заповедта на финансовия министър. От юни месец сме започнали да работим по тази голяма приходна част".
По думите му 2025 година е започнала с много висок старт, а резултатите от изпълнението на бюджета ще дойдат през второто полугодие на 2025 г. Спецов отбеляза, че има прираст в събирането на данъци.
"Говорим за ДДС, данъци, корпоративен данък, виждам прираст по всяко едно от перата на данъците. Икономическата обстановка в България се подобрява - имаме ръст в осигуряването, което означава, че имаме все повече изсветляване по отношение на трудови заплати и осигуровки".
Според директора на НАП е твърде рано е да се говори за актуализация на бюджета, а реалистични цифри биха се очаквали около октомври. Румен Спецов заяви, че няма никакви притеснения по отношение на еврото и приемането му не би означавало обезценяване на парите и губене на спестяванията. По думите му страховете на хората са породени от недостатъчна информираност. При положително решение на 8 юли информационната кампания относно въвеждането на еврото ще се разгърне напълно.
"НАП полага големи усилия, възложени са ни доста очаквания, по-скоро догодина би имало малки съмнения в първия месец, когато и двете валути са в обращение, но ако всичко се подреди информационно, мисля, че и там хората не биха имали проблеми".
Румен Спецов е категоричен, че няма манипулация в данните относно събираемостта на приходите. Разкритикува търговците за необоснованото повишаване на цените.
"Нямаше никаква икономическа логика на 3 юни цената да е една, а на 17 юни друга. В този период от време единственото, което с случи, е че на 4 юни излезе положителен конвергентен доклад. Търговците се възползваха от това и повишиха цените. Това за мен е спекула".
Първото описване а цените е било на 3 юни, второто - на 17 юни, а последното - на 3 юли. Всички данни се предават към КЗП и КЗК и те работят по тях. Всички сигнали до НАП също се проверяват и се предават на двата регулатора.
Добре е от 8 юли до 8 август всички търговци да се свържат с фирмите, които им поддържат софтуера за касовите бонове, посъветва Румен Спецов.
"Касовите бележки си остават задължителни, просто ще има промяна в начина на изписване на цените. След 8 август ще е задължително условието цената на касовите бележки да бъде изписана и в лева, и в евро".