„Добрата новина е, че приходите растат здравословно – 15-16%, на фона на една инфлация от 3-4%. Лошата новина, за което се спори от основните партии, е, че при писането на бюджета бяха заложени доста оптимистични приходи от ДДС – един ръст от над 30% се очакваше там, за да се върже рамката на тези 3% дефицит“.
Темата за изпълнението на бюджета коментира в предаването „Лице в лице“ по БТВ Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
Приходите в бюджета нарастват с 3,2 млрд. лв. или 11,5% спрямо същия период на миналата година, отчете преди дни министърът на финансите Теменужка Петкова.
„Приходите, които сме събрали от 1 януари до 31 май 2025 г., са над 31,5 млрд. лв. Това са 34,9% от годишните разчети, които сме предвидили. Приходите нарастват с 3,2 млрд. лв. или 11,5% спрямо същия период на миналата година“, обясни финансовият министър.
По думите му има опасност да влезем в процедура на прекомерен дефицит догодина и трябва да направим всичко възможно да върнем дефицити в рамките на 3% и дори под 3%, без да вдигаме данъците. Според Ганев срещу разговора за вдигане на данъците може да стои разговорът за ограничаване на разходите и увеличаване на приходната част например чрез толтаксите, облагане на хазарта, данъчните оценка на имотите и др.
„Очевидно няма да се изпълнят приходите от ДДС. Те нарастват много – 15% е сериозен ръст, но няма да е 30%. Ако гледаме това, което се очаква от подоходен данък, от корпоративен данък – стои доста добре, осигуровките – също. При акцизите може би ще има преизпълнение. Но при ДДС ще има неизпълнение, което означава, че генерално приходите няма да са в мащаба, който е заложен“, предупреди той.
Икономистът уточни, че по принцип много често приходите се пишат по такъв начин, че да покрият разходните елементи на бюджета.