Пациентите с деменция живеят по-дълго - това е заключението, до което стигнаха учени от Университета на Ватерло, след като проучиха данните на повече от 1,2 милиона души над 60 години за периода от 2000 до 2018 г. Проучването обхвана осем държави: Канада, Великобритания, Южна Корея, Тайван, Хонконг, Финландия, Германия и Нова Зеландия. Резултатите от анализа бяха публикувани в списанието Communications Medicine.
Най-голямо намаление на риска от смърт след диагностициране на деменция е регистрирано в Канада, Великобритания, Южна Корея, Тайван и Финландия - региони, където са въведени национални стратегии за борба с деменцията. В тези страни, според авторите, се е подобрила не само ранната диагностика, но и достъпът до лекарства и индивидуални програми за грижи. Използват се лекарства против деменция и програми за когнитивна подкрепа, а вниманието се е увеличило към подкрепата на пациентите у дома.
В същото време Нова Зеландия отбеляза увеличение на смъртността сред хоспитализираните пациенти с деменция от 2014 до 2018 г. Това съвпадна с реформа в здравеопазването, която прехвърли диагностицирането на леки форми на заболяването от специалисти към първичната медицинска помощ. В резултат на това пациентите започнали да бъдат приемани в болници по-често в по-късни етапи, което обяснява увеличението на смъртността.
Учените подчертават, че подобрението в преживяемостта в пет от осемте страни (които представляват 84% от всички участници) е важен сигнал за здравните системи. То демонстрира реалните резултати от усилията за предотвратяване и подкрепа на деменцията.