Военните разходи на Русия са близки до показателите от късния Съветски съюз, казва германският икономист Янис Клуге. Но икономиката сега е пазарна, а не планова, затова не бива да се очаква крах.
Военните разходи на Русия са се доближили до показателя по време на късния Съветски съюз, констатира германският икономист Янис Клуге от фондация "Наука и политика".
Разходите са като по време на Съветския съюз
Клуге заявява, че е отчел не само непосредствените военни разходи във федералния бюджет на Русия, но и свързаното с войната натоварване на регионалните бюджети и социалните системи, както и средствата от Фонда за национално благосъстояние.
Експертът е на мнението, че общо военните разходи възлизат на 8-10 процента от БВП на Русия или положението е сходно с някои оценки по отношение на Съветския съюз. През април 2025 година стокхолмският Институт за изследване на мира оцени военните разходи на Русия на 7,1 на сто от БВП.
"Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" припомня, че точни данни за военните разходи в късния Съветски съюз няма и до днес. Предполага се, че те са били между 10 и 20 процента от БВП.
Икономиката на Русия няма да рухне като съветската
Клуге обаче призовава да не се сравняват сегашните икономически проблеми на Русия с тези, които доведоха до разпада на СССР. Ученият смята, че руската икономика може да остане стабилна, дори военните разходи да са 15 процента от БВП. В този случай доходите на руснаците рязко ще спаднат, но "страната няма да се разпадне".
Обяснението е в това, че в Русия се запазва капиталистическата пазарна система. Намесата на държавата в икономиката, частичната национализация, митата и забраните засега не са станали нещо, което "изцяло да промени икономическата система".