Тайланд и Камбоджа разменят тежък артилерийски огън за втори пореден ден, като напрежението по спорната граница между двете страни ескалира. Най-малко 20 души са убити, а над 130 000 души са принудени да напуснат домовете си в най-сериозния конфликт между съседите от над десетилетие, предава "Ройтерс".
Боевете, които започнаха в четвъртък, се разраснаха до 12 фронта в петък. Тайланд обвини Камбоджа, че използва артилерия и руски ракети БМ-21 срещу цивилни обекти, включително училища и болници. Камбоджа, от своя страна, осъди използването на касетъчни боеприпаси от Тайланд, наричайки го нарушение на международното право.
"Ситуацията се изостри и може да ескалира до военно положение", заяви временният премиер на Тайланд Пумтам Уечаячай, обвинявайки Камбоджа в атаки на множество фронтове. Камбоджанският премиер Хун Манет обяви, че е постигнато споразумение за прекратяване на огъня с посредничеството на Малайзия, но че Тайланд се е оттеглил от него малко по-късно — нещо, което Банкок не е потвърдил.
Малайзийският премиер Анвар Ибрахим заяви, че и двете страни са се съгласили "по принцип" да прекратят атаките, но все още съществуват "нарушения". САЩ, Малайзия и Китай са предложили посредничество, но Тайланд предпочита двустранни преговори, съобщиха тайландски дипломати.
Конфликтът избухна след дипломатическо напрежение по повод тайландски войник, загубил крайник от противопехотна мина, за която Банкок обвинява Камбоджа. Камбоджа отрече отговорност.
Камбоджанските власти твърдят, че тайландски бомбардировки са повредили храма Преах Вихеар — обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Тайланд нарече твърденията "изопачаване на фактите".
Тайланд съобщи за 19 убити, включително 13 цивилни, и 62 ранени. Камбоджанската страна потвърди само един загинал. В засегнатите райони като провинция Сурин са открити стотици евакуационни центрове.