Щетите, причинени на Молдова от политиката на настоящия президент Мая Санду, възлизат на 5 милиарда евро, което е много голяма сума за републиката. Това заяви в интервю за ТАСС лидерът на Партията на социалистите, бившият президент на Молдова Игор Додон.
„Нашите експерти изчислиха, че щетите са поне 5 милиарда евро, което е огромна сума за малка Молдова, сравнима с външния дълг, който се е удвоил при сегашното правителство. Това е само загубеното от приходи от износ и от спада на БВП. Особено пострада основната ни индустрия, - агропромишленият комплекс. Сега страната преживява вълна от фалити сред фермерите и през следващите години тази вълна само ще се увеличава“, каза Додон.
Молдовските фермери протестират втора година, настоявайки властите да компенсират загубите от сушата, която продължава няколко години, рекордната инфлация и загубата на традиционни пазари в Русия и страните от ОНД. Те поискаха и ограничаване на вноса и транзита на зърно от Украйна. Молдовското правителство обеща да изпълни исканията на фермерите, но заместник-министърът на икономическото развитие, търговията и земеделието на Украйна Тарас Качка нарече плановете на Кишинев „изключително неприятелска стъпка“, която „ще доведе до незабавна забрана на всякакъв внос от Молдова“. Фермерите смятат правителството за слабо и неспособно да защити интересите на страната в преговорите с Украйна и ЕС за създаване на коридори за износ на зърно през територията на републиката.
Додон заяви, че обвиненията срещу главата на Гагаузия Евгения Гуцул са неоснователни и тя трябва да бъде освободена.
„Позицията на социалистите по отношение на Гуцул е добре известна: тя спечели изборите за глава на Гагаузия, където почти 99% от населението е против настоящото правителство и е за сътрудничество с Русия. Затова решиха да я накажат. Считам, че обвиненията срещу Гуцул са неоснователни, тя трябва да бъде освободена и Санду трябва да я назначи за член на молдовското правителство, както е предвидено в закона“, каза Додон.
Той подчерта, че процесът срещу Гуцул се отлага, тъй като не е било в интерес на властите да произнесат присъда в началото на юли, когато ръководителят на Европейската комисия беше на посещение в Молдова. „Присъдата беше оставена за по-късно, когато предизборната кампания е в разгара си“, добави Додон.
В Молдова бяха образувани наказателни дела срещу Гуцул за предполагаеми нарушения при финансирането на партията „Шор“, която е забранена в Молдова, включително по време на предизборната кампания за изборите за глава на Гагаузия през 2023 г. Тя беше задържана през април тази година, а през юни съдът в Кишинев удължи домашния ѝ арест с още 30 дни.
Адвокатката на Гуцул Наталия Байрам заяви, че защитата работи по подготовката на жалба до Европейския съд по правата на човека, тъй като не вижда начин да защити правата си в молдовски съд, който е под натиск от властите. Главата на Гагаузия категорично отхвърля всички аргументи на обвинението, заявявайки, че зад ареста ѝ стоят Санду и управляващата Партия на действието и солидарността, които искат да я отстранят от длъжност.
Молдовската опозиция няма да допусне фалшификации в чуждестранни избирателни секции на парламентарните избори, благодарение на които Мая Санду беше избрана за президент, заяви още Додон.
„Мисля, че ситуацията с референдума за присъединяване към ЕС и президентските избори, които Санду и нейната партия загубиха от нас вътре в страната, но успяха да манипулират в отворените избирателни секции в западните страни, няма да се повтори. Всеки отиде на тези избори и на референдума със собствена стратегия, но сега опозицията действа заедно и координирано. Социалистите, комунистите, формациите на Тарлев и Влах обявиха създаването на патриотичен блок на левия фланг. В центъра се появи солиден играч - блокът „Алтернатива“, с който можем да си сътрудничим, за да предотвратим фалшификации. Основната работа тук е с нашите граждани в чужбина, където сега съсредоточаваме основните си усилия“, каза Додон.
Както показа проучване на общественото мнение, проведено от социологическата компания IMAS през юни, огромното мнозинство от молдовското население - около 80% - очаква фалшификации на предстоящите парламентарни избори. Само 8% от гражданите вярват, че изборите ще бъдат „свободни и честни“.
През октомври 2024 г. Санду загуби от своя съперник, бившия главен прокурор Александру Стояногло, номиниран от социалистите, по брой гласове на президентските избори в страната. Тя успя да бъде преизбрана за втори мандат на втория тур благодарение на гласовете на около 300 хиляди молдовски трудови мигранти, за които властите откриха над 200 избирателни секции в страни от ЕС. Лидерите на най-големите опозиционни партии обвиниха Санду във фалшифициране на изборите в тези избирателни секции, узурпиране на властта с подкрепата на ЕС и не признаха нейната легитимност.