Изглежда, че дните на евтините почивки в Турция са минало. Много хотели, ресторанти и кафенета - както по Егейското крайбрежие, така и в Истанбул, значително повишиха цените си, отбелязва АРД. През юни цените на хотелите, ресторантите и други са се покачили с 36 процента в сравнение със същия месец през предходната година, показват данните на Турския статистически институт.
Много туристи се отказват да почиват в Турция
Почивките на Босфора са все по-скъпи, а това се е отразило и на туристите от Германия. Туристическите агенции в страната казват, че се наблюдава около десет процента спад в търсенето на почивки в Турция това лято.
Ефектите върху турската икономика са видими. Туризмът съставлява до 13% от икономиката, казва Катрин Пасвантис от Germany Trade & Invest, агенция за насърчаване на външната търговия в Германия: "Туризмът има значително въздействие върху цялата икономика. Когато вземем предвид, че той внася чуждестранна валута в страната и създава работни места", казва Пасвантис. Туризмът стимулира сектори като гастрономията, транспорта и търговията на дребно.
Турската лира продължава да се срива
Едно положително нещо за пътуващите към Турция е слабата национална валута на страната, пише АРД. Турската лира изгуби много от стойността си - една от причините за това е монетарната политика на Ердоган. Дълго време той отказваше да вдигне лихвените проценти, противно на икономическата теория. Това само подсили инфлацията в страната.
Преди две години Турската централна банка повиши основните си лихвени проценти в опит да овладее инфлацията. В момента основният лихвен процент на Турската централна банка е 46%, заемите стават все по-скъпи за компаниите и потребителите, а държавният дълг също нараства.
Инфлацията спада, но твърде бавно
Много туроператори вече се застраховат и договарят цени в евро, което означава, че туристите не могат да спестят от евтината турска валута. Високата инфлация в страната също намалява твърди бавно - през юни тя официално възлиза на 35%, пише АРД. Независими експерти от изследователската група "ЕНАГ" обаче се съмняват в тези данни и приемат, че реалното поскъпване е два пъти по-високо. Финансовите пазари бяха допълнително разклатени от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Спадът на лирата се ускори допълнително.
Централната банка продължава да се намесва, обяснява експертът по валутни въпроси Антие Префке от "Комерцбанк". "Централната банка се опитва да доведе до "лираизация" на икономиката. Целта е да се използват по-малко евро или долари." Чрез използването на валутните резерви централната банка се опитва да стабилизира валутата, казва Префке. "Заради това обаче нивото на резервите не изглежда изобщо добре."
Икономиката буксува
Бившият инвестиционен банкер Мехмет Шимшек трябваше да възстанови доверието на хората във финансовите институции, когато зае поста на министър на финансите. Икономиката обаче продължава да има проблеми. Президентът на Турция Реджеп Ердоган също все така настоява, че турската икономика трябва да бъде безлихвена. Пазарите обаче не одобряват тези идеи. "Ердоган очевидно отказва да приеме драстичните и болезнени промени в икономиката", коментира икономистът Префке.
На пазарите липсва доверие в условията на висока инфлация, нарастващи минимални работни заплати и политическа несигурност. Мнозина изтеглят капитала си от Турция - което се вижда и при преките инвестиции. Дори фондовият пазар не се представя особено добре в сравнение с международните индекси, отбелязва АРД.
Компаниите се въздържат от инвестиции
Германските компании, които планираха да инвестират в Турция, сега се колебаят, казва Катрин Пасвантис от Агенцията за насърчаване на външната търговия. "Фирмите казват, че искат предвидимост", обяснява тя. Непредвидимите условия на турския пазар са отровни за инвеститорите.
Ситуацията в Близкия изток също е твърде непредвидима и създава недоверие към инвестиции в региона. Всички тези събития продължават да се отразяват на турската икономика, както и на туризма в страната. Тази тенденция навярно ще се запази още известно време.
Автор: Константин Рьозе