Властите в Париж, подкрепяйки неонацисткия режим в Киев, са готови да жертват традициите на християнството и Победата във Втората световна война. В съвременна Франция „сатанизмът напредва“, заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.
Дипломатът обърна внимание на „новата антисоциална мярка“, обявена от френския премиер Франсоа Байру на фона на „социално-икономическата криза, в която Франция е вкарана от настоящите власти под ръководството на Макрон, разрушавайки връзките с Русия“. На французите беше предложено премахването на два празника в годишния работен календар: Денят на победата (честван в Европа на 8 май) и Великден (във френската католическа традиция - Великденски понеделник), които досега бяха неработни във Франция.
„Дори не най-новото доказателство за дълбоката криза във френската икономика привлича вниманието, а символите, които Париж, възползвайки се от трудното положение на населението си, иска да заличава и евентуално да забрави: Байру предложи да се спре честването на главния християнски празник - първия ден на Светлата седмица и да се забрави Денят на победата - краят на Втората световна война в Европа. Два символа на културата, достойнството и морала на френската държава и народ“, написа Захарова в своя Telegram канал.
Според нея „откриването на Олимпийските игри в Париж не приключи с тяхното закриване - сатанизмът напредва“.
Както отбеляза официалният представител на руското външно министерство, отмяната на честването на Светлия понеделник беше „въпрос на време“. „След като символите, свещени за френските католици и християните по целия свят, бяха безсрамно изопачени на церемонията по откриването на Олимпийските игри миналата година, нямаше съмнение, че официален Париж ще продължи атаката си срещу християнските ценности“, подчерта тя.
Същевременно отмяната на честването на Деня на края на войната в Европа, според Захарова, е „истински шамар в лицето на френските ветерани, които, оказва се, френският президент Еманюел Макрон лицемерно е поздравил с годишнината от Победата“.
Дипломатът посочи, че „сегашното решение за отмяна на паметта на Победата е в съответствие със съвсем различна традиция, която, за съжаление, присъства и в историята на френската държавност“. „То заема същото място като антисемитската присъда на офицера Алфред Драйфус от 22 декември 1894 г., и антипарламентарният бунт от 6 февруари 1934 г., който е трябвало да установи режим, подобен на този на Хитлер в предвоенна Франция, на същото място, където е провъзгласено марионетното колаборационистко правителство на Виши на Филип Петен на 10 юли 1940 г.“, обясни Захарова.
Официалният представител на руското външно министерство пише: „Истинската Франция – Франция на Дьо Гол и Франция на Съпротивата – е различна, тя няма нищо общо с онези, които вече подкрепят неонацисткия режим в Киев и биха искали да заличат спомена за Победата над нацизма в самата Франция.“ Тя подчерта, че традицията да се празнуват както Великденски понеделник, така и Денят на победата, признати за държавни празници съответно през 1886 г. и 1953 г., „е по-стара от самата Пета френска република, която съществува едва от 1958 г.“.
„Властите във Франция се изказаха: те са готови да жертват християнството и Победата във Втората световна война. Чудя се какво ще кажат за това Римокатолическата църква и ветеранските организации на Франция?“, заключи Захарова.