Много от 45-те хиляди сирийски бежанци в Дания са изправени пред съдбоносен избор: да останат ли в Дания или да се върнат в родината си. Ахмед е един от тях - той е открил малък сирийски ресторант в датския град Орхус. И все още не е решил какво да прави - дали да остане или да се върне в Сирия.
"След падането на режима на Асад се почувствах по-добре - сякаш отново бях сириец. Изпитах емоционално и морално облекчение. Тъжното е, че в Дания работим усилено вече от десет години, но все още не сме се сдобили с всички необходими документи", казва Ахмед пред ДВ.
"Ако не се чувстваш в безопасност, парите не са нищо"
Датското правителство предлага на сирийците и другите бежанци до 27 000 евро, ако се върнат доброволно в родината си - много повече, отколкото се предлага например в Германия. Като цяло идеята се възприема добре, но малцина се възползват от офертата: от началото на тази година едва 120 души са решили да приемат предложението.
Монзер, която учи за медицинска сестра, уверява, че ситуацията в Сирия остава нестабилна: "Обстановката се променя ежедневно. Когато говоря с близките си по телефона, те ме уверяват, че не е добре да се връщам."
Така мисли и Юсеф Бакдаш - сирийски бежанец, който помага безвъзмездно на други бежанци. По време на гражданската война в Сирия той е ранен тежко при нападение на войските на Асад и получава трайно увреждане. След това решава да напусне страната.
"Децата ми са родени тук. Те дори не познават Сирия. Когато ги попитах какво мислят за възможността да се върнем, дъщеря ми не каза нищо - просто погледна протезата на крака ми. Ако не се чувстваш в безопасност, парите не означават нищо", отбелязва Юсеф.
Голямата цел на Дания: нула бежанци
Дания води много рестриктивна политика в сферата на миграцията и интеграцията. Лявоцентристкото правителство на страната отскоро има нова цел: нула приети бежанци.
"Решението беше взето от правителството, ръководено от социалдемократите. Но много от мерките изглеждат като от програма на консервативно или дясно управление. Дания е нещо като пионер на политиката в областта на миграцията и убежището, която наблюдаваме днес в много части на Европа", обяснява пред ДВ експертката по миграцията Хелена Хан.
Скандинавската страна привлече международното внимание още през 2019 година, когато започна да отнема разрешенията за пребиваване на сирийски бежанци. Тогава някои правни и политически пречки обаче възпрепятстваха масовото депортиране. Сега властите в Дания искат да засилят контактите си с новите управляващи в Сирия.
Какви могат да бъдат следващите мерки
"Смяната на властта в Сирия разкри нови възможности. Ето защо отменихме някои санкции, а целта ни е да създадем стабилни условия в Сирия, за да могат много от сирийците, които дойдоха в Европа през 2015 година, да се върнат обратно. Все още обаче не сме взели никакви конкретни решения", заяви датският външен министър Ларс Льоке Расмусен.
Съществуват опасения, че предложението с бонуса за връщане може да бъде последвано от депортации, а първи могат да бъдат засегнати хората, извършили престъпление.
Засега Юсеф се чувства в безопасност. Той е подал молба за пътуване до Сирия и събира дарения на хора, нуждаещи се от протези: "Искам да ги изпратя в Сирия на тези, които имат нужда от тях. А там нуждата е много голяма." Така Юсеф Бакдаш се надява да помогне на други свои сънародници, останали завинаги белязани от гражданската война.
Автор: Розе Патрис Бирхард