Управляващата коалиция в Япония е на път да изгуби мнозинството си в горната камера на местния парламент, сочат предварителните резултати от провелите се днес парламентарни избори в страната, предаде БНР.
Според данните Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба и коалиционният ѝ партньор "Комейто" губят мнозинството си, предаде Ройтерс, като се позова на японската държавна телевизия Ен Ейч Кей (NHK).
Според екзитпола споменатите две партии печелят общо между 32 и 51 депутатски мандата в 125-местната камара.
Ишиба заяви, че въпреки прогнозите възнамерява да остане министър-председател, пише tanjug, цитирана от ФОКУС.
Попитан от журналисти по време на пресконференция в централата на партията му в Токио дали възнамерява да остане премиер, Ишиба отговори: "Точно така".
"Участваме в изключително важни преговори за тарифите със САЩ. Не трябва да проваляме тези преговори по никакъв начин", добави той.
Изборите се проведоха на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру Ишиба върху властта, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
По-рано БТА писа, че проучванията на общественото мнение сочат, че Либерално-демократическата партия на Ишиба и нейният коалиционен партньор - партия "Комейто" - може да не успеят да си осигурят 50-те места, необходими за запазване на контрола върху 248-местната горна камара на парламента на изборите, на които ще бъдат подновени половината от местата.
Допитванията показваха, че по-малките опозиционни партии, които настояват за намаляване на данъците и увеличаване на публичните разходи, са на път да спечелят.
Едно слабо представяне на коалицията може да разклати доверието на инвеститорите в четвъртата по големина икономика в света и да саботира изключително важни търговски преговори със САЩ. Може да се наложи Ишиба да избира между това да даде път на нов лидер на ЛДП или да се бори за подкрепата на някои опозиционни партии с цената на политически компромиси, казва Ринтаро Нишимура, сътрудник на американската консултантска компания Asia Group в Япония. "Всеки сценарий изисква ЛДП и "Комейто" да направят определени отстъпки и ще бъде предизвикателство, тъй като всеки потенциален партньор има лостове за оказване на натиск в преговорите", допълва той.
След изборите Япония има краен срок до 1 август да сключи търговско споразумение със САЩ, в противен случай ще се сблъска с наказателни мита на най-големия си експортен пазар.
Подобни вносни мита биха могли да упражнят натиск върху икономиката и допълнителен натиск върху правителството да предостави финансови облекчения на домакинствата, които и без друго вече са засегнати от инфлацията, например с двойно по-високите цени на ориза в сравнение с миналата година.
Предвид нестабилния пазар на държавни облигации, ЛДП призова за фискална строгост, отхвърляйки призивите на опозицията за големи данъчни облекчения и разходи за социални помощи за смекчаване на удара. Администрацията на Ишиба изгуби мнозинството си в по-влиятелната долна камара през октомври миналата година. Най-лошото представяне на ЛДП от 15 години разтърси финансовите пазари и направи премиера уязвим за вот на недоверие, който може да свали правителството и да доведе до нови общи избори.
Управлявана от ЛДП през по-голямата част от следвоенния период, Япония досега до голяма степен избягваше социалното разделение и политическата фрагментация, наблюдавани в други индустриализирани демокрации.