Пет години след Брекзит Германия и Великобритания официално поставиха отношенията си на нова основа с широкообхватен договор за приятелство, предаде ДПА, съобщи БТА.
На церемония в лондонския музей "Виктория и Албърт" германският канцлер Фридрих Мерц и британският премиер Киър Стармър подписаха днес споразумение от 27 страници, придружено от план за действие от 17 точки.
Мерц, който е на първото си посещение във Великобритания след встъпването си в длъжност през май, нарече това "исторически ден за германско-британските отношения".
"Искаме да работим в по-тясно сътрудничество, особено след излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз. Отдавна трябваше да сключим такъв договор помежду си", заяви германският канцлер.
Договорът има за цел да задълбочи сътрудничеството в ключови области, включително отбрана, икономическа политика, миграция и борба с международната престъпност.
В него се очертават и конкретни мерки за улесняване на пътуванията между двете страни, като например безвизови училищни екскурзии и планове за директна железопътна връзка.
В преамбюла се казва, че двете правителства са "водени от желанието да обединят усилията си за осигуряване на бъдеще на просперитет, сигурност и устойчивост за своите граждани и за своите отворени, демократични общества в условията на фундаментални промени в геополитическата среда".
Договорът подчертава задълженията на страните за взаимна отбрана като съюзници в НАТО, което е от особено значение предвид статута на Великобритания като ядрена сила. Целта е да се засилят европейското възпиране и отбрана през следващото десетилетие.
Двете страни планират съвместно да разработят европейска оръжейна система с голям обсег на действие, която да може да поразява цели на разстояние до 2000 км, като по този начин ще се преодолее недостигът на способности спрямо руските ракети със среден обсег на действие.
Правилата за износ на съвместно разработено военно оборудване също ще бъдат облекчени. Традиционно строгите правила на Германия забавяха износа на оръжие в миналото, но Великобритания се надява, че по-гъвкавият подход може да отключи потенциални продажби за милиарди долари.
Една от най-осезаемите стъпки в хуманитарното измерение, предвидени в договора, е безвизовото пътуване за германски училищни групи, посещаващи Великобритания, което ще влезе в сила до края на годината.
Понастоящем учениците, които нямат германско гражданство, като например тези от Сирия или Афганистан, трябва да получат визи за Великобритания, което може да се окаже трудно и да накара някои училища да отменят изцяло пътуванията.
Експертна работна група ще разгледа и по-широките "предизвикателства пред мобилността", породени от Брекзит, особено в областта на образованието, науката, културата и политическия обмен.
Дългосрочната цел е да се създаде директна пътническа железопътна връзка между Германия и Великобритания. Понастоящем подобни пътувания изискват прекачвания поради проблеми с граничния контрол. Ще бъде създадена работна група, която да даде ход на този процес, а първите директни влакове се очакват в рамките на едно десетилетие.
Междувременно британските пътници ще получат достъп до автоматизирани електронни портали в Германия до края на август, като се планира по-нататъшно разширяване на достъпа до тези услуги, когато инфраструктурата позволи това.
Германия и Великобритания се споразумяха още за план за действие за борба с нелегалната миграция, като се съсредоточиха върху мрежите за трафик на хора. Той включва правно сътрудничество, съвместни наказателни процедури и засилен граничен контрол.
Лейбъристкото правителство на Стармър е изправено пред нарастващ вътрешен натиск да намали броя на преминаванията с малки лодки през Ламанша - политически натоварен въпрос, който допринесе за възхода на партията на Найджъл Фараж „Реформирай Обединеното кралство“, която в момента изпреварва по рейтинг останалите партии.
Тази година вече са регистрирани над 20 000 преминавания на Ламанша, а годината може да надмине предишните рекорди.
Германия се разглежда едновременно като транзитен маршрут за мигрантите и източник на лодки и оборудване, използвани при пресичането на Ламанша.
Миналата седмица Стармър и френският президент Еманюел Макрон обявиха ново споразумение за връщане на мигранти, което трябва да започне да действа до седмици и има за цел да възпре мигрантите да предприемат опасното пътуване. Сделката обаче все още е изправена пред правни пречки.