Германският Бундесвер има огромен проблем с недостига на персонал. По думите на военния министър Борис Писториус за изпълнението на изискванията на НАТО са необходими 260 000 войници, а в момента има затруднения дори с осигуряването на 200 000. АРД разговаря по темата с военния историк и преподавател в Потсдамския университет Зьонке Найцел:
АРД: Как виждате цялата тази дискусия? И не е ли наистина необходима задължителна военна служба?
Зьонке Найцел: Официалната позиция на министъра е, че сега ще внесе закон, който предвижда и задължителна служба. Това е добре. Дори чудесно. Задължителната част може да се приложи, когато се установи, че няма достатъчно доброволци. Всичко това според мен е отстъпка пред Социалдемократическата партия, която по причини, които не ми са ясни, е против задължителната военна служба. Въпреки че през 2011 г. тя беше против отмяната на задължителната военна служба.
Позицията на социалдемократите е, че задължителна военна служба трябва да се въведе едва тогава, когато всички други възможности са изчерпани. Какво е Вашето мнение?
Според мен това не е смислено, защото в НАТО не работят полуидиоти. 260 000 души не е толкова огромно число в сравнение с контингента на Германия преди и след Студената война. След Обединението войниците са били 370 000, респективно 260 000 за страна с 82 милиона жители не означава "милитаризация". Ясно е, че имаме нужда от тези войници, както и от 200 000 резервисти. Като на всеки е ясно, че това няма да стане доброволно.
При това е известно, че тази цифра от 80 000 допълнителни сили няма да бъде достигната. Губим време. Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим конфронтация. И затова трябва да изпратим ясни сигнали за единство и възпиране.
"Населението ще го приеме"
Това означава, че Вие пледирате ясно да бъде казано - рано или късно ще имаме нужда от задължителна военна служба. Дали в такъв случай не е най-добре тя да бъде въведена веднага?
Да, това е еднозначно. Във войската могат незабавно да бъдат приети 5000 души, за които има осигурени легла, каски и оръжия. Може сега да се започне и така да се излъчи определен политически сигнал - републиката е готова да се адаптира. Тя отмени военната служба в определен политически контекст. И естествено е в състояние да я върне отново.
А населението е готово да приеме това. От последните проучвания виждаме, че над 70 процента са за въвеждането на задължителната военна служба, като мнозинство по въпроса има дори сред младите хора. Т.е. - какво чакате?
Военният министър Писториус обаче казва: ако задължителната военна служба бъде въведена веднага, армията няма да може да се справи. Не могат да бъдат приети толкова много хора, защото няма достатъчно казарми, структури, средства за обучение. Дали не е смислено най-напред да се опита с доброволност, вместо с принуда?
Така и така не става дума за всеобща военна служба, както по време на Студената война с повече от 240 000 войници. Никой не говори за това - става дума за избирателна задължителна военна служба. Ако в Бундесвера сега влязат 40 000 души, той ще бъде претоварен. Но на базата на числата, които са ми известни, мога да кажа - ако утре 5000 души се присъединят към армията, това няма да е проблем. Отнякъде трябва да се започне.
Ако обаче избухне война, ще трябва да действаме бързо - няма да има време за сформиране на комисии. Мисля, че в Бундесвера има много добри специалисти - оставете ги да действат! Страхът от предприемането на стъпки ни отслабва. Отслабва и демокрацията, ако хората изгубят вярата, че можем наистина да се реформираме. Мисля, че Бундесверът ще може да се справи, ако му бъде дадена възможност. Дискусията в крайна сметка е политическа.
"Бюрокрацията задушава иновациите"
Писториус превърна реформирането на Бундесвера в свой приоритет. Той каза, че поради това в неговото министерство ще трябва да бъдат създадени нови структури. Според Вас какво все още не е наред?
Министерството има 3000 служители. И вместо да бъдат увеличавани - както става във всички министерства - те трябва силно да бъдат съкратени. В Бундесвера над 50 процента от хората не се занимават с изпълнението на мисиите, далеч са от военните части, от бригадите, флотилиите, ескадрилите.
В Израел например в администрацията работят 25 процента. Според мен в Бундесвера 30 процента биха били достатъчно, откъдето обаче следва, че поне 30 000 служители са в повече. Тъй като имаме толкова много ведомства и щабове, всяка иновация бива задушена от бюрокрацията. Това би било огромно усилие. Но всяка стъпка, която не направим сега, ще платим с кръвта на нашите войници в случай на криза.
Автор: Кай Кюстнер ARD