Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски каза днес, че в Европейския парламент „има голям брой евродепутати, които се обаждат и казват, че няма да гласуват за поправката, чиято цел е по талибански начин от доклада” на Европарламента за напредъка на страната към ЕС „да бъдат изтрити македонският език и македонската идентичност”, предаде БТА.
В ЕП днес докладът на евродепутата Томас Вайц ще бъде обсъждан, а утре и гласуван.
Българският евродепутат Андрей Ковачев съобщи по-рано този месец, че трите най-големи партии в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент и "Обнови Европа", са се споразумели от документа да отпаднат всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език”. Темата за предложението за тази промяна в доклада продължава да бъде сред водещите в Северна Македония.
След като посети велешкото Башино село, Християн Мицкоски коментира пред журналисти, че не очаква и докладчиците в сянка да подкрепят тази поправка.
„Съжалявам, че в 21 век в Европа има и такива депутати в ЕП, който трябва да бъде люлка на демокрацията, където ще се уважават човешките права, че уважението към идентичността на един малък народ няма да бъде препъни камък, но ето, има и такива хора. Важното е, че онази авантюра през 2022 г., вдъхновена преди всичко от (бившия министър на външните работи) Буяр Османи и подкрепяна от политически незнайковци като (бившия премиер на страната Димитър) Ковачевски и (бившия министър по европейските въпроси Боян) Маричич получава своята кулминация и гражданите могат да видят за какво става дума”, заяви Мицкоски. Той отново припомни, че до този момент в докладите на ЕП никога не са влизали формулировки, свързани с идентичността и езика на хората в Северна Македония.
В интервю по МРТ1 снощи, Буяр Османи коментира, че с „отварянето” на въпроса за езика, чрез доклада на ЕС за напредъка на Република Северна Македония правителството на страната е пропиляло „най-големия преговарящ капитал”, че опитите за налагане на темата за езика от страна на правителството на Християн Мицкоски са били „използвани политически за ежедневни политически дивиденти” и са вредни за националните интереси.