Тема: Украйна

1 243

ISW: Спрените оръжейни доставки от Пентагона са критични за украинската армия

  • ракети
  • русия
  • украйна
  • артилерия
  • пентагон

Посланията на Кремъл са още един показател, че Русия остава ангажирана с постигането на военните си цели със сила и не се интересува от смислени мирни преговори за прекратяване на войната

ISW: Спрените оръжейни доставки от Пентагона са критични за украинската армия - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
The Institute for the Study of War The Institute for the Study of War

Съединените щати спряха за неопределен период критичните за Украйна доставки на оръжие, коментират от Института за изследване на войната (ISW).

Западните медии съобщиха, че източници са заявили на 2 юли, че паузата ще засегне десетки прехващачи PAC-3 за системите за противовъздушна отбрана Patriot, десетки преносими зенитно-ракетни комплекси Stinger, хиляди 155-милиметрови високофугасни гаубични боеприпаси, над 100 ракети "въздух-земя" Hellfire, над 250 ракети с управляеми реактивни системи за залпов огън, десетки гранатомети и десетки ракети "въздух-въздух".

Politico съобщи на 1 юли, че Съединените щати са решили в началото на юни 2025 г. да откажат част от помощта, която обещаха по време на администрацията на бившия президент Джо Байдън, но решението влиза в сила едва сега.

Източници на NBC от отбраната и Конгреса заявиха, че Съединените щати ще спрат потока поне докато оценката на американските запаси не приключи, но могат и да я удължат.

На 2 юли украинското Министерство на външните работи (МВнР) заяви, че всяко забавяне ще насърчи Русия да продължи войната, а не да търси мир. Украинското МВнР заяви, че консултациите продължават на всички нива.

Спирането вероятно ще ускори руските победи на бойното поле, както са правили и предишните спирания на американската помощ през есента на 2023 г. и зимата-пролетта на 2024 г.

Малко вероятно е Русия да постигне пробиви на оперативно ниво в близко бъдеще. Изглежда обаче, че се готви да предприеме вероятни месечни и дългогодишни офанзивни кампании. Руските сили може да не са в състояние да постигнат тези цели сами.

CNN съобщи на 2 юли, че оценка на украинското разузнаване посочва, че Северна Корея вероятно ще изпрати допълнителни 25 000 до 30 000 войници в Русия през следващите месеци и че има "голяма вероятност" севернокорейските сили да увеличат руските сили в Украйна, включително "по време на мащабни настъпателни операции".

Кремъл настоява, че Европа също трябва да спре доставките на оръжие за Украйна. Путин проведе на 2 юли телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, първи от близо три години, и използва разговора, за да повтори шаблонни наративи на Кремъл, насочени към обезкуражаване на по-нататъшна западна военна помощ за Украйна.

Говорителят на руското Министерство на външните работи (МВнР) Мария Захарова също критикува продължаващата европейска военна помощ за Украйна.

Посланията на Кремъл са още един показател, че Русия остава ангажирана с постигането на военните си цели със сила и не се интересува от смислени мирни преговори за прекратяване на войната.

Кремъл използва спирането на американската помощ като основа за продължаване на реторичните атаки срещу европейските отбранителни усилия, които са в съответствие с инициативата на Тръмп Европа да поеме по-голяма част от тежестта за колективна отбрана. Руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко заяви на 2 юли, че увеличените разходи за отбрана на Европейския съюз (ЕС) показват, че се превръща в "агресивен военен блок", от който Русия ще трябва да се защитава.

Грушко твърди, че ЕС изпълнява задачите на НАТО и че двете организации са дълбоко свързани. Захарова също така твърди, че ЕС се превръща във военен блок и "зарежда" Украйна с оръжия.

Руският посланик в Норвегия Николай Корчунов заяви пред руската държавна информационна агенция РИА Новости в интервю, публикувано на 30 юни, че Норвегия се опитва да се възползва от "милитаризацията" на Европа и "подсилва" украинската армия.

Руските представители продължават да погрешно характеризират увеличените разходи за отбрана на НАТО, които са насочени към възпиране на войната в Европа чрез изграждане на отбранителни способности в отговор на продължаващите усилия на Русия за преструктуриране и разширяване на военните способности на Русия.

Усилията на Кремъл да възпре западната военна помощ за Украйна и европейските усилия за превъоръжаване са част от по-мащабни усилия за когнитивна война, целящи да оформят процеса на вземане на решения на Запада и да подкопаят волята на Запада да действа срещу руските интереси и да се съпротивлява на Русия.

Русия наскоро даде приоритет на разширяването на производството на дронове и ракети с голям обсег и натрупването на балистични ракети, което позволи на Русия да провежда по-големи и по-ефективни комбинирани серии от ракетни и дронови удари срещу Украйна.

Русия е провела пет от най-големите си комбинирани удари срещу Украйна между март и юни 2025 г. и изстрелва все по-голям брой дронове тип "Шахед", които пробиват украинската противовъздушна отбрана, позволявайки на повече руски ракети да поразяват целите си.

Украйна
Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ , Новини Великобритания , Новини Германия , Новини Италия , Новини Русия , Новини Франция , Новини Испания , Новини Гърция , Новини Белгия , Новини Китай , Новини Сирия , Новини Сърбия , Новини Бразилия , Новини Австралия , Новини Япония , Новини Швейцария , Новини Северна Македония , Новини Турция , Новини Полша , Новини Румъния , Новини Иран (Ислямска Република) , Новини Австрия , Новини Нидерландия , Новини Северна Корея , Новини Всички държави , Новини Унгария , Новини Канада , Новини Литва , Новини Индия , Новини Мексико , Новини Южна Корея , Новини Хърватия , Новини Норвегия , Новини Дания , Новини Финландия , Новини Ирландия , Новини Аржентина , Новини Дубай , Новини Португалия , Новини Словакия , Новини Беларус , Новини Латвия , Новини Естония , Новини Словения , Новини Чехия , Новини Швеция , Новини Ирак , Новини Афганистан , Новини Албания