Украинските сили извършиха удар с крилати ракети FP-5 Flamingo срещу руския завод за разработка и производство на балистични ракети "Титан-Барикади" в нощта на 26 срещу 27 юни.
Украинският Генерален щаб съобщи на 27 юни, че са ударили предприятието "Титан-Барикади" в град Волгоград, Волгоградска област, причинявайки пожар.
Това пишат от "Института за изследване на войната" (ISW).
Украинският Генерален щаб отбеляза, че предприятието произвежда самоходни пускови установки и транспортно-товарни машини за балистични ракети "Искандер-М", пускови установки и наземно оборудване за междуконтинентални балистични ракети (МБР) "Топол-М" и "Ярс", както и гаубици с голям калибър "Мста-Б" и "Мста-С".
Украинският президент Володимир Зеленски и губернаторът на Волгоградска област Андрей Бочаров потвърдиха.
Руски блогър заяви на 27 юни, че успешните украински удари с "Фламинго" през 2026 г. вероятно са били извършени на ниска височина и над водни съоръжения, което ги прави по-трудни за прихващане от руските сили.
Блогърът отбеляза, че руските сили нямат достатъчно самолети със система за предупреждение и управление на полета (AWACS), за да поддържат наблюдение и да откриват нисколетящи ракети. Украинските сили са ударили руски самолети AWACS на няколко места по време на войната, което е допринесло за недостига.
През последните няколко месеца украинските сили засилват обхвата и мащаба на своите удари с голям обсег срещу руската петролна инфраструктура в Русия, използвайки претоварените руски противовъздушни отбранителни системи.
Съединените щати отново наложиха санкции срещу руския морски износ на петрол, след като временните дерогации от санкциите изтекоха и не бяха подновени.
Украинският президентски комисар по политиката на санкциите Владислав Власюк заяви на 26 юни, че американските санкции срещу руските производители на петрол "Роснефт" и "Лукойл" са влезли отново в сила, след като Съединените щати издадоха дерогации от санкции върху руския износ на петрол, който вече е в морето от 12 март.
Последната дерогация от тези санкции на САЩ изтече на 17 юни и американски служители не са посочвали от 17 юни, че Съединените щати ще удължат дерогацията от санкциите отново.