Темата за избор на генерален директор на БНТ е трудна за обяснение, защото имаме контекст и много участници в рамка, която се променя. Много трудно някой може да проследи какво се случва. Нека напомня, че Емил Кошлуков вече имаше един първи мандат 2019-2022, а след този три годишен мандат регулаторът – Съветът за електронни медии (СЕМ ), проведе нова процедура за избор, но тя не завърши с избор. По време на тази процедура СЕМ катастрофира. Истината е, че СЕМ избира управлението на обществените медии. През 2022-а, когато говорим за БНТ, СЕМ не успя да избере генерален директор. Има такава опция в закона. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ Проф . Нели Огнянова, преподавател по европейско медийно право в СУ .
„На какво се дължи тази опция. Става въпрос за промени в Закона за радио и телевизия от 2016 година, които бяха приети. Тогава в закона беше записано, че ако не се избере генерален директор на БНТ, този, който управлява в момента, започва да изпълнява функцията на временно изпълняващ до избора на нов генерален директор. Тук бедата е, че в тази редакция законодателят не е предвидил срок, в който да се избере нов директор. Така този, който в момента е директор БНТ, може да продължи неограничено време, дори вечно. Но законодателят не случайно не е записал срок, а съвсем тенденциозно е пропуснал да направи това“, сподели още проф. Огнянова.
„Промените в закона бяха приети през 2016-а, когато директор на БНТ бе Вяра Анкова. И законът бе променен така, защото предстояха президентски избори, а за управляващите бе важно да няма промени в управлението на БНТ. Искам да кажа, че, когато законодателят прави нещо за конкретно лице, той не прави сметка какви ще бъдат последиците някога в живота. Днес берем плодовете на онова решение от 2016-а, което остави Вяра Анкова да бъде директор на БНТ по време на президентските избори“, добави още гостът.
Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.