Китай завърши изграждането на 4197-километрова електропреносна мрежа с ултрависоко напрежение (UHV) около басейна Тарим, съобщи аг. Xinhua.
Най-големият проект от този вид в страната - пръстеновидната електропреносна мрежа с напрежение 750 kV, се състои от 9 подстанции и близо 10 000 стоманени кули, според местната компания, базирана в Синцзян, отговорна за проекта, която е част от клона в Синцзян на Китайската национална мрежова корпорация (CNGC) State Grid.
Изграждането на линията отне 15 години и се очаква да бъде официално пусната в експлоатация до ноември 2025 г., съобщи компанията.
В басейна Тарим се намира пустинята Такламакан - втората по големина подвижна пясъчна пустиня в света. В продължение на векове пясъчните бури са блъскали оазисите в южен Синцзян, възпрепятствайки развитието в региона.
Длъжностни лица и експерти казват, че проектът може да стимулира развитието в южния регион на Синцзян и да осигури нови енергийни източници в цялата страна.
Преносната линия пресича неравен терен, от подвижни пустинни пясъци до извисяващите се планини Кунлун.
Пътища за транспортиране на строителни материали са били построени в движение, през дюни със средна височина 50 метра и при силни ветрове. Въжени линии са били използвани в планинските райони за транспортиране на близо 3000 тона компоненти на стоманени кули.
За да се сведе до минимум въздействието на проекта върху околната среда, особено върху местните пустинни растения, инженерите са коригирали височината на стоманените кули и са направили малки промени в маршрута. Има и планове за полагане на сламени пясъчни бариери по маршрута, използващи мрежа с форма на четка, върху 480 000 кв. м. Тази технология е широко използван метод за стабилизиране на пясъка в Китай.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК