Бързото покачване на наемите в германските градове се е превърнало в сериозна пречка за запълване на недостига на работна ръка. Това е основния извод от проучване на PwC.
Близо 70% от търсещите работа отказват да се преместят в градове със значително по-високи наеми, отколкото в сегашното им място на пребиваване.
Проблемът става системен. Всеки десети работещ германец вече е бил принуден да смени местоживеенето си поради непосилни разходи за жилище. Сред младите специалисти на възраст 18-34 години този дял достига 18%, което създава допълнителни рискове за икономиката, която губи най-мобилната част от работната сила.
Експертите отбелязват нарастваща тревожност сред работодателите. 35% от икономически активното население сериозно обмислят смяна на работата си поради високите разходи за жилище. Сред младите хора тази цифра се покачва до 43%, което поставя под въпрос перспективите за запълване на свободните работни места в ключови индустрии.
Възможни решения
Правителството и бизнесът ще трябва да намерят спешни решения на този сложен проблем. 90% от анкетираните очакват властите да предприемат по-активни мерки за регулиране на пазара на жилища. В отговор на тези искания новата правителствена коалиция вече обяви реформа на законодателството за наемните цени и програма за ускорено строителство на достъпни жилища.
Корпоративният сектор също трябва да се адаптира към новите реалности. Повечето анкетирани смятат, че работодателите трябва да разработят механизми за компенсация - от субсидии за наем до разширяване на възможностите за дистанционна работа. Според експерти на PwC, без координирани действия от страна на всички заинтересовани страни, жилищната криза може да се превърне в системна заплаха за икономическото развитие на страната.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК