Потребителската кошница с основни хранителни продукти е поевтиняла с 2 лева тази седмица и вече струва 99 лева вместо 101 лева. Намалението се дължи на сезонните колебания, а не на дефлационни процеси, съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов.
"Наблюдаваме един спокоен пазар, с нормални взаимодействия. Потребителската кошница за седмицата намалява с 2 лева – от 101 на 99 лева. Това се дължи на сезонните колебания," заяви Иванов, цитиран от БТА.
Поевтиняването е резултат главно от понижените цени при зеленчуците и известното намаление при животински продукти като свинското месо, пилешкото месо и киселото мляко, уточни председателят на комисията.
При зеленчуците най-съществени намаления се отчитат при тиквичките - с 25 стотинки, динята, зелето, червения и зеления пипер. Свинското месо е поевтиняло с 21 стотинки, а пилешкото - с 17 стотинки.
Стабилни цени запазват брашното, захарта, варивата, оризът, яйцата, олиото, маслото, доматите и краставиците.
Леки поскъпвания се наблюдават при кашкавала, сиренето, ябълките, лимоните и прасковите. Най-голямото повишение е при лимона - с 17 стотинки, и ябълката - с 12 стотинки.
"Вариациите са доста малки. Всички останали вариации са в размер между 1 и 2 стотинки," отбеляза Владимир Иванов. Той подчерта, че в никакъв случай не може да се говори за тенденция нагоре-надолу, по-скоро се наблюдава един доста стабилен пазар със съответните сезонни влияния.
В периода от 20 май до днес цените на основните храни показват смесена картина. Захарта е поскъпнала с 7 стотинки до 1,94 лева за килограм, докато фасулът е поевтинял с 10 стотинки до 4,25 лева за килограм.
Значителни намаления се отчитат при сезонните продукти - картофите от 1,39 лева са спаднали на 1,04 лева за килограм, зелето от 1,70 лева е паднало на 0,92 лева, а дините от 1,25 лева вече се продават за 0,69 лева за килограм.
"Всичко това е вследствие на сезонните колебания. Съвсем нормален спад на стоки, характерни за сезона, които се произвеждат и една нормална тенденция," допълни председателят на ДКСБТ.
Иванов изрази надежди за по-благоприятен климат с валежи, за да се избегнат катаклизми и да не бъде засегната реколтата на полето.