В Трънско беше обявено частично бедствено положение на територията на три села в района - Рани луг, Насалевци и Слишовци, след като мощният пожар заплаши домовете и живота на местните жители, предаде NOVA.
Огнената стихия избухна в съботния следобед и за часове се разпростря по билото на Милославската планина, застрашавайки цялата околност.
Областният управител на Перник каза, че гасенето продължава, предаде . Опасност за трите села няма още от снощи, но жителите все още не са допускани да видят дали домовете им са пострадали и ако да - колко. Около 10 пожарни са на терен, включително от град Троян, както и 40 пожарникари. Самият пожар върви по билото на планината, продължава да има риск да се прехвърли в Сърбия, но няма данни това да се е случило все още. Сръбските власти са предупредени от снощи. В рамките на днешния ден се очаква хеликоптер да се включи в гасенето на огъня.
Системата за ранно предупреждение BG-ALERT сигнализира жителите да евакуират домовете си незабавно. Високи пламъци, гъст дим и напредващ пожар, подпомаган от вятъра и сухата растителност, обградиха селата. Битката с огъня се водеше не само от пожарникарите, но и от десетки доброволци, включили се с лични ресурси – бидони, маркучи и помпи.
„Гореше вековен дъб на 560 години, а огънят бе на едва 10 метра от къщата ми. Трябваха хора, вода и техника. Просто нямаше какво да го спре“, разказа местен жител, участвал в гасенето.
Най-тежка беше ситуацията в село Рани луг, където половината от селото е унищожено от пламъците. Кадри от мястото показват картина, напомняща следвоенна разруха. Дори опитни доброволци определят ситуацията като „апокалиптична“.
Нощта премина под изключително напрежение. В тъмните часове обстановката бе твърде опасна за доброволците, които по настояване на пожарната трябваше да се изтеглят. Гасенето продължи с екипи на пожарната и гражданска защита. Проблемите се задълбочиха от хроничен недостиг на вода – част от селата са на воден режим от години.
„Ако имахме вода, щяхме да гасим цяла нощ, но се налагаше да пътуваме 15 км, за да напълним 400 литра“, обясни друг местен.
По думите на властите опасността за населените места е овладяна, но огънят продължава да бушува в планинския район. Усилията са съсредоточени върху неговото локализиране в горските масиви. На място работят над 7 пожарни екипа, а се очаква помощ и от съседни държави. България е активирала механизма за гражданска защита на ЕС и поиска съдействие с самолети и хеликоптери за въздушно гасене.
Община Трън организира временно настаняване на евакуираните жители в хижи, осигурявайки им храна и подслон. През нощта патрули охраняваха селата, за да се предотврати повторна заплаха.
„Мисля, че към момента селата са извън опасност. Борбата продължава в горите, но правим всичко необходимо. Очакваме въздушна подкрепа съвсем скоро“, заявиха от кризисния щаб.
Къщата на Росен Танчев от Рани луг е напълно изгоряла. В неделя той се върнал в селото и заварил почти цялото изпепелено. Едва десетина къщи не били засегнати от огъня.
„Преди минути имахме лъч надежда понеже заваля дъжд, но той продължи само няколко минути. По всичко личи, че пожарът не е загасен и продължава да гори. Теренът е много тежък. Планината над селата е много стръмна. Огънят се разраства лесно нагоре”, заяви в ефира на „На Фокус” Емил Николов, доброволец от университетски аварийно-спасителен отряд.
„Всичко тръгна от полето.Опитахме да се свържем със 112, заяви Росен Танчев. - Включваха се само сръбските оператори. Питаха ни голям ли е пожарът. Огнеборци дойдоха след час и половина. Няма техника, държавата не реагира адекватно”, заяви той в ефира на „На Фокус”.
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи, предаде БНР.
Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено.
Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно.
По непотвърдени данни са изгорели 2-3 къщи и стопански постройки. Някои от жителите на Козарево предпочетоха сами да се евакуират след задействаната от областния управител Николай Костадинов система за ранно предупреждение BG-Alert.
Нов пожар в Ямболско - в местността Бакаджик, откъм село Чарган
Други предпочетоха да останат.
Заместник-кметът на община Тунджа Тодор Налбантов каза, че в момента пристигат пожарни от няколко потрошени пазара в областта.
В гасенето се включи и военен хеликоптер, както и военнослужещи от формированието до село Кабиле.
Стотици доброволци също се опитват да спрат пътя на огъня.
Задимяването в района е изключително голямо, а това наложи международният път 1-7 към ГКПП "Лесово" да бъде затворен.
Край село Лесово беше другата критична точка през деня. Пожарът там обхвана над 15 000 декара сухи треви и храсти. Включени в потушаването на пожара са над 20 противопожарни екипи от България и Турция. Ситуацията се успокоява
"Ситуацията в Ямбол е тежка и излезе извън контрол", каза пред журналисти в Петричко главен комисар Александър Джартов:
"До обяд мога да кажа, че ситуацията беше под контрол, но излезе силен вятър и в момента всичко, което бяха загасили колегите, трябва да го преповтарят. Един хеликоптер и булдозер са насочени натам, но докато вятърът не утихне, ситуацията ще остане тежка, каза главният комисар".
Пожар в района на село Иваняне, в района между селата Филиповци - Банкя - Суходол. Запалени са сухи треви и храсти.
Временно е променено движението на автобусите по линии 31 и 81. Те се движат по бул. „Сливница“, бул. „Адам Мицкевич“, ул. „Бели Дунав“, бул. „Ломско шосе“ и по маршрута си. Временно е затворен за движение бул.„Панчо Владигеров“ от бул.„Сливница“ до ул.„Димитрий Лихачов“. Променен е и маршрутът на автобусите по линия № 42, които преминават през „Банкянско шосе“.
На място са екипите на Пожарната и три екипа на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община.
Огънят се разраства бързо. Търсят се доброволци.
Голям пожар се разгоря в село Мъдрец, предаде NOVA.
Обявено е частично бедствено положение. Община Гълъбово и службата по Пожарна безопасност са поискали тежка техника от "Мини Марица-изток" за направата на просеки, за пресичане на огъня.
Местната власт е на терен.