Българската здравна система страда от сериозен дисбаланс между броя на лечебните заведения и наличния медицински персонал. Това заяви д-р Петър Москов, съпредседател на „Синя България“ и лидер на партия КОД, в предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
„Нито една болница – нито частна, нито държавна – не би могла да бъде накарана да дава точно определено възнаграждение на специализантите, защото това е в противоречие със закона“, заяви Москов. Според него настоящият модел не работи в полза на нито една възрастова група от медицинските специалисти.
Той подчерта, че към момента в страната функционират 340 болници, при положение че болничните легла на 100 000 души население са почти двойно над средното за Европа. „Ако искаме ефективност, трябва концентрация на ресурса, а не разпиляване на финанси в 340 болници“, каза още политикът. Като пример даде Австрия, която има същата структура на населението, но работи с около 100 болници по договор с националната си здравноосигурителна каса.
Според Москов, именно Националната здравна карта е инструментът, чрез който се подбират лечебните заведения, с които Националната здравноосигурителна каса може да сключи договор. „Не е възможно всички болници да отговарят на критериите, част от тях не би трябвало да съществуват в този модел“, добави той.
Д-р Москов изрази остри критики към работата на касата: „Касата е функцията на бандитски интереси, а не на нашия интерес – нейните вложители“, посочи той. Политикът смята за недопустимо болница с надлимитна дейност да не подлежи на санкции и договорът ѝ с НЗОК да се запазва.
Относно кризата с грижата за възрастни хора, Москов предложи алтернативно решение чрез съществуващата болнична инфраструктура. Той заяви, че в момента в България има около 53 000 болнични легла, от които 23 000 са празни, но поддържани. „Голям процент от тези легла са в общинските болници. Те могат да се използват за грижа за възрастни хора, без да се изискват допълнителни средства“, обясни той.
Предложението, според него, вече е изпратено до Министерството на здравеопазването и НЗОК, но по думите му няма да бъде реализирано.
По отношение на политическата ситуация в страната и протестите, Москов изрази подкрепа към правото на хората да изразяват недоволство, но подчерта, че „работата на политическите партии е да дават решения, а не да генерират шум“. Той отново критикува Движението за права и свободи, като заяви, че партията контролира части от съдебната система. Като решение посочи прилагането на лустрация в съдебната система и премахване на порочните зависимости.
Политикът също така остро се противопостави на предложения Закон за въвеждане на икономически мерки, свързани с ценовите ограничения и контрол върху веригите на доставки. По думите му подобни политики биха довели до инфлация, бедност и икономически срив.