Правните експерти са единодушни, че съдебната система е в дълбока криза с изтеклите мандати на ключови фигури. Протестите от понеделник вечер в София отново повдигнаха въпросите за законността на оставането на Борислав Сарафов като изпълняващ функциите главен прокурор след изтичането на шестмесечния срок на 21 юли.
В предаването "Тази сутрин" на bTV адвокат Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки" и Роман Василев, бивш заместник-градски прокурор на София, анализираха правните аспекти на настоящата ситуация и перспективите за нейното разрешаване.
"От 2013 г. у нас има един човек, който не просто е по-голям от закона, а и си решава, че може да се тълкува закона, да не се изпълнява закона, да се променя по всяко време," заяви Величков, като намекна за политическото влияние върху съдебната власт.
Според адвоката най-големият проблем е "грубата намеса в съдебната власт", която е довела до вчерашните протести. "Някой реши, че Борислав Сарафов може да бъде вечен главен прокурор и, сгазвайки закона, след изтичането на шестте месеца, в които той може да бъде изпълняващ функциите, просто решиха, че Боби си остава, защото законът го бил заварил в това положение," обясни той.
Величков подчерта абсурдността на тезата за заваряване: "Няма как законът да го завари в това положение, шестте месеца започнаха оттогава и в момента ние сме и.ф. съдебна власт – всички важни хора в съдебната власт са с изтекли мандати."
От своя страна Роман Василев заяви, че проблемът не е в конкретните имена, а в системния подход: "Аз имам малко по-друго виждане. В закона беше казано така – до 21 юли трябва да имаме нов Висш съдебен съвет, така беше записано. Оттук насетне има съответния 6-месечен срок, който действително не може да бъде с едно лице повече от 6 месеца, но 240 човека решиха да променят, в бързината, да махнем този или онзи. Махнахме Гешев, ще махаме Сарафов."
Двамата експерти се съгласиха, че ВСС няма правомощия да тълкува закона, въпреки че Прокурорската колегия твърди противното.
Величков обърна внимание на разделението в самия ВСС: "Двете ръце на едно тяло за прокурорска колегия и съдийска колегия, главата е пленумът на ВСС. Той не се събра по този въпрос, прокурорската колегия реши, че Боби остава, а съдийската колегия реши, че трябва да изпълни закона."
"Очевидно всички чакат датата 30 септември, но интересно защо," подчерта адвокатът, като обясни, че тогава се очаква Конституционният съд да се произнесе по ключови въпроси за функционирането на съдебната система.
Според Величков решението на КС ще определи дали ще се възстанови процедурата с единствения кандидат за главен прокурор, или ще трябва да се избере нов състав на Висшия съдебен съвет и да се стартира нова процедура. Същото важи и за председателя на Върховния административен съд.
Роман Василев призна, че двете колегии на ВСС имат сериозни различия в разбирането на закона, въпреки че според него не може да става въпрос за тълкуване на правни норми от техна страна.
Експертите са категорични, че страната се намира в безпрецедентна правна криза, при която всички ключови ръководни постове в съдебната власт се заемат от лица с изтекли мандати, което подкопава легитимността на цялата система.
Протестите от понеделник вечер, които блокираха Орлов мост в София, са само началото на по-мащабни граждански недоволства, ако проблемът не намери законово решение до очакваното решение на Конституционния съд на 30 септември.