България официално влезе в еврозоната, а заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев определи това като "финалната права на една национална кауза за пълноправно членство на България в Европейския съюз". В интервю за NOVA той подчерта, че последната крачка е присъединяването към еврозоната.
"Това е финалната права на една национална кауза за пълноправно членство на България в Европейския съюз. Последната крачка е присъединяването към еврозоната," каза Кирил Ананиев.
Според заместник-министъра се увеличава и доверието на кредиторите на България. По отношение на изготвянето на бюджета - това си остава национален суверенитет, заяви той категорично.
"Никой няма да прави българския бюджет отвън. Европейската комисия може да прави оценка и да дава препоръки, но крайното решение си е наше," подчерта Ананиев.
Заместник-министърът адресира и основните притеснения на българските граждани. "Основното притеснение на хората са цените и инфлацията, но смяната на една валута не увеличава инфлацията. Това е спекула на търговците на пазара," посочи той.
По думите на Ананиев влизането в еврозоната е поредната стъпка, която дава гаранция за макроикономическата стабилност на държавата. С приемането на единната валута ще се повиши и доверието на инвеститорите в България, а това означава повече работни места и по-високи доходи.
Ананиев обясни, че Европейската комисия може да дава препоръки, когато се нарушава изискването за бюджетен дефицит и размера на държавния дълг.
"Но те не ни казват – намалете пенсиите, социалните плащания, заплатите. Ние влизаме в рамките на Маастрихтските критерии с национални мерки, а именно – какви приходни мерки да въведе, за да може да осигури необходимия ресурс на държавата и къде може да се ограничим," обясни той.
По темата за резерва в Българската народна банка и твърдението, че някой може да го открадне, Ананиев каза, че това говорене е популизъм.
"БНБ ще продължи да управлява валутните си резерви по начина, по който ги управлява и до този момент. Те са съобразени с механизмите на ЕЦБ. Нищо няма да излезе от активите на баланса на БНБ," беше категоричен той.
Заместник-министърът заяви, че българският лев не изчезва, а става част от единната европейска валута, която е втората по значимост в света.