Няма какво да спре България от членството в Еврозоната от 1 януари. Много сериозна кампания имаше против членството, един от страховете, който се всяваше е валутният курс - той ще е толкова, колкото го знаем. Спестяванията няма да бъдат обезценени. Знаете как работи руската пропаганда - видяхме с еврото, ваксините. Експлоатира се темата докрай, за да забие клинове в обществото. Това каза Владислав Панев от клуб "Ускорение" в предаването "Денят ON AIR".
"Да, цените могат да се повишат, но не заради влизането в Еврозоната, а за това че през бюджетния дефицит се теглят големи дългове, които се изливат в икономиката, която става по-неконкурентоспособна. По милиард на месец изтича извън България и после взимаме заеми, за да раздаваме пари", коментира Панев.
По думите му държавния дълг на България е на много ниско ниво и дори 4-годишен мандат с по 3-5-6% дефицит няма да е фатално, а фатално ще е отпускането, след което трудно ще се влезе в рамката на дефицита. Гостът коментира, че увеличението на пенсиите от 1 юли ще тежи на бюджета през следващите месеци. Не очаква и изпълнение на заложените приходи.
"Тогава сценарият е по-висок бюджетен дефицит или орязване на капиталовите разходи. Особеното при тях е, че те имат отношение към бъдещите растежи на икономиката - строителство на заводи, конкурентоспособност - без добра инфраструктура няма да стане", предупреди Панев.
В ефира на Bulgaria ON AIR той заяви, че със или без евро без реформи няма да забогатеем. "Булгаргаз" има над 300 млн. лв. загуба, над 190 млн. повече са разходите от активите. 2 млрд. лв. има задължения "Топлофикация" София, ТЕЦ "Марица изток" 2 има дългове, не се знае Фонд сигурност дали може да издържи на напрежението, анализира гостът.
Той изтъкна, че компенсациите за тока непрекъснато се увеличават. Не изключи възможен сценарий за фалит на "Булгаргаз" и създаването на ново дружество. "Не знаме какво пише в договора с "Боташ". Ако това е вариант да избегнем задълженията към "Боташ", възможен е този сценарий. Изходът за българската енергетика е примерът от Румъния - там всичките им дружества са на фондовата борса и не правят по 300 млн. загуби, а милиарди печалби", даде пример Владислав Панев.