Енергийният експерт Иван Хиновски коментира пред NOVA NEWS темата за цената на тока и парното, какви са новите и стари механизми на отчитане и компенсации и какви са стратегиите за овладяване на енергиен недостиг в бъдеще.
"Нормално е, защото България влиза в един процес на радикални реформи и тежки инвестиции в сферата на електроенергетиката. Знаете, че в момента има много тежки инвестиционни приоритети пред цяла Европа и пред България включително", това каза енергийният експерт по повод общото увеличение от началото на годината, което е над 10%.
"Ние имаме един модел на либерализация, който не е пълен. Ние го наричаме псевдолиберализация. Това е първият етап на един тежък процес на либерализация, който започва от 1 юли", коментира Иван Хиновски.
"Сега новото е, че има доставчици, трите големи доставчици не купуват енергия от регулирания пазар, а купуват енергия от борсата, на основата на търгове", допълни експертът.
Той обясни, че няма опасност Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ да се изчерпи, тъй като се пълни непрекъснато. Фактът, че се е стигнало до нисък процент – 2,8%, говори, че фондът има възможност, защото част от тези средства се покриват от бюджета.
"Изключително ефективна е тази енергийна политика на министерството за интензивно развитие на помпено-акумулиращи водноелектрически централи, защото те ще намалят дела на скъпия вносен ток след затваряне", обясни Хиновски.
Той подчерта, че не може да се правят дългосрочни прогнози по повод цените на тока, защото никой не знае какви промени могат да настъпят.