Медийните участия на шефовете на КЗК, КЗП и НАП дават обратен ефект.
Това коментира пред БНР бившият служебен министър на икономиката Никола Стоянов.
"Законовата база не им позволява да глобят някого заради това, че е сложил по-високи цени. И така, като участват в медиите, остава усещането, че някои търговци повишават цените и тези, които не са повишили, си казват, че са изостанали и трябва и те да повишават цените".
Вече е късно, изгуби се доста време, очакваше се покрай въвеждането на еврото, че ще има опити за скок на цените и институциите трябваше да са подготвени, смята той:
"Законодателството, което да даде инструменти на тези институции, за да се справят, не е готово. ... В тази ситуация, където нещата са тотално изпуснати, единственото нещо, което може да крепи потребителите, е, че в крайна сметка пазарът ще уравновеси цените. Понеже много се покачиха цените и няма вече накъде, защото ще намалее потреблението - хората просто няма да могат да си позволяват да пазаруват. Но това е все едно сме държава без институции и разчитаме на пазара".
Според Никола Стоянов е късно за Закона за агрохранителната верига:
"Докато влезе в действие - септември, октомври - цените ще са стигнали някакъв максимум, който пазарът не може да поеме. Видя се, че търговците няма да чакат, покачването на цените се случва в момента. Вече е късно да се вземат мерки".
По думите му опитът е преди 1-ви януари 2026 г. да се вдигнат цените и той се състои съвсем успешно в момента, държавата не го предотвратява.