Златните резерви на Казахстан са се увеличили със 7,4 тона, съобщи Световният златен съвет. По този начин общият обем на златото в резервите на страната надхвърли 298 тона. Защо е важно да се увеличат златните резерви, какви ползи ще донесе това за икономиката на Казахстан - в материала на аналитичния наблюдател на аг. Kazinform.
Световният златен съвет съобщи, че без Международния валутен фонд и Европейската централна банка, Казахстан е на 18-то място. Страната се намира между Великобритания и Ливан. Челната петица остава непроменена: САЩ, Германия, Италия, Франция и Русия. Златните резерви на САЩ надхвърлиха 8,13 хиляди тона тази година.
Каква е ползата от увеличаването на златните резерви на страната? Според финансиста Гимран Абдрахманов златните резерви в държавната икономика играят ролята на механизъм за сигурност. Те дори помагат за намаляване на инфлацията.
"Увеличаването на златните резерви, на първо място, се извършва, за да се гарантира стабилността и финансовата сигурност на страната. Това е един вид „предпазна възглавница“ за намаляване на инфлацията и срещу икономически заплахи, тоест златото остава най-надеждният актив по време на периоди на икономическа нестабилност. Въпреки че еврото и доларът се считат за стабилни валути, златото винаги е надежден и безопасен инструмент. Защото по време на периоди на цикличен характер на икономиката, акциите на компаниите, валутите и други активи се променят. Виждаме, че и нашето тенге е нестабилно. Поради тази причина, систематичното попълване на златните резерви е най-правилната и ефективна стъпка", казва Абдрахманов.
В момента тройунция се продава на борсата Comex на цена от 3,2-3,36 хиляди долара. На уебсайта на Националната банка на Република Казахстан 1 грам злато се оценява на 54 000-56 000 тенге дневно.
По-рано Министерството на промишлеността и строителството публикува актуализирани данни за условията за осигуряване на страната с минерали. Според последните данни, като се вземе предвид съществуващият обем на производство, златните запаси в Казахстан ще стигнат за 30 години.
Минерално-ресурсната база на Казахстан включва находища на твърди и общодостъпни минерали, въглеводороди и подземни води. Общо държавният баланс включва над 987 находища на твърди минерали, от които 355 са въглеводороди, 987 са твърди минерали, 3666 са общодостъпни минерали и 4540 са находища на подземни води.