Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа закон, с който се намаляват държавните разходи за чуждестранна помощ и финансиране на обществените радио- и телевизионни оператори NPR и PBS с общо 9 млрд. USD. Това се посочва в изявление, публикувано от пресслужбата на Белия дом.
От това следва, че Тръмп е подписал предварително одобрен от Конгреса на САЩ законопроект, съдържащ разпоредби за „отмяна на определени държавни разходи“. Според документа 7,9 млрд. USD, отпуснати на Държавния департамент за дейността на Американската агенция за международно развитие (USAID), както и 1,1 млрд. USD, изпратени на Американската корпорация за обществено радио и телевизионно разпространение, ще се върнат във федералния бюджет. Тази сума почти напълно съответства на двугодишния бюджет на корпорацията, чрез която NPR и PBS получават държавно финансиране.
На 4 юни Тръмп изпрати искане до Конгреса за отмяна на държавните разходи за чуждестранна помощ и финансиране на NPR и PBS. NPR обединява 797 американски радиостанции, PBS - 354 некомерсиални телевизионни станции в 50 щата.
На 14 април The Washington Post съобщи, че Белият дом иска да намали финансирането на Държавния департамент почти наполовина. Властите възнамеряват да намалят размера на средствата, отпускани на международни организации, с почти 90%. По-специално, те планират да спрат финансирането на мироопазващи мисии, ООН, НАТО и 20 други международни институции.
На 3 февруари администрацията на Тръмп ефективно преустанови дейността на USAID, която се използваше за прилагане на американската външна политика и беше инструмент за влияние върху други страни. На 10 март държавният секретар на САЩ Марко Рубио, който беше назначен за временен ръководител на USAID, съобщи, че правителството е прекратило 83% от програмите на агенцията след одит.