Китай няма да се откаже от руски петрол, ако САЩ въведат вторични мита за страните, които купуват руски суров петрол, смятат експерти. Според тях изявлението на президента на САЩ Доналд Тръмп за тези тарифи няма да повлияе на пазара и размера на отстъпката за руския петрол до септември.
„Като се има предвид вече високото ниво на наложените тарифи и общото му геополитическо положение, Китай най-вероятно ще се опита да поддържа максималните текущи обеми на руски внос“, каза Алексей Белогорьев, директор по изследванията в Института по енергетика и финанси.
„Според нас Китай, който вече е в състояние на непрекъсната търговска война със САЩ, е малко вероятно да реагира по някакъв начин на заплахи или санкции от страна на Щатите“, отбелязат те.
За преобладаващата част от другите купувачи на руски енергийни ресурси търговските отношения със САЩ са по-важни или сравними по важност с вноса на руски въглеводороди. „Това означава, че ако предупрежденията на Тръмп се окажат нещо повече от просто заплахи, тогава спадът в износа на руски петрол и петролни продукти може да бъде двуцифрен, а отстъпката може да нарасне отново до нивата от края на 2022 г.“, смятат анализатори.
Като цяло експертите са на мнение, че въвеждането на мита е малко вероятно. „Такива строги вторични санкции все още изглеждат малко вероятни, както се вижда от сравнително спокойното състояние както на руския фондов пазар, така и на световния петролен пазар“, посочват те. През последните месеци инвеститорите са станали по-малко отзивчиви към изявленията на Тръмп, тъй като те често се оказват блъф. „Чувствителността на САЩ към промените в цените на петрола, според нас, допълнително намалява вероятността от строги санкции срещу руската петролна индустрия“, добави той.
Белогорие все още не очаква въздействието на евентуални мита върху пазара. „Във всеки случай, до септември не мисля, че ще има някакво въздействие върху пазара, включително върху товарните тарифи или върху цените на руските марки“, подчертават те.