България има ключово значение за азерското синьо гориво в Югоизточна Европа. Това коментира Мурад Хейдаров, ръководител на представителството за Балканите на азербайджанската газова компания SOCAR, цитиран от БНТ.
Интерконекторът между Гърция и България засилва още повече значимостта на София в енергийната политика на Азербайджан на Балканите. През него и Южния газов коридор азерски газ ще достига до Молдова и Украйна, а на запад вече стига до Сърбия, Северна Македония и Унгария. Баку е готов да увеличи капацитета си за балканските държави и Централна Европа.
Г-н Хейдаров, какво е мястото в момента на Балканите в енергийната стратегия на Азербайджан?
Действително, СОКАР и Азербайджан имат много солидна, дългосрочна стратегия за осъществяване на бизнес в югоизточната част на Европа. Смятаме, че най-привлекателните пазари за нашите въглеводородни резерви и за нашата енергия са конкретно Югоизточна Европа – Балканите. И бих казал, че България е един от най-важните ни клиенти, както и партньор, тъй като разработваме много линии на сътрудничество, включително в сферата на енергетиката. И, разбира се, ние сме си сътрудничили интензивно и продължаваме да си сътрудничим по преносната система на Южния газов коридор.
Енергийната връзка между България и Гърция работи много добре и доставя азербайджански газ. Оправда ли тя очакванията ви?
Абсолютно, абсолютно! Напълно сте прав. И това беше планирано. Това беше нашата дългосрочна стратегия – между нашите правителства и участващите дружества – да потърсим начин да разширим нашия Южен коридор през специално обособени за целта линии за междусистемно свързване. И плановете ни бяха успешно реализирани от двете правителства – на България и Гърция – с известно съдействие от правителството на Азербайджан. Да, напълно отговаря на очакванията ни.
Южният газов коридор – като голяма преносна система – следва да има подпомагащи линии. И интерконекторът между Гърция и България играе тази важна роля. Интерконекторът е в експлоатация вече от две години и по него се доставя нашият газ в България. Той предлага на участниците на пазара различни видове продукти. Така че той не просто служи за транспортирането на азербайджанския газ, но също така и газ на всеки друг клиент на пазара. И това е нещо, което ние предвидихме при разработването на концепцията за Южния газов коридор – да осигурим по-добра свързаност в рамките на Европа, да осигурим енергийна сигурност на държавите от Югоизточна Европа и на първо място – да допринесем – чрез Азербайджан – за стратегията за създаването на единен, интегриран газов пазар в Европа.
Виждаме, че газ от Азербайджан гарантира енергийната сигурност не само в България, не само в Гърция, в Румъния, където се свързва с Молдова, и от другата страна – за Сърбия и Северна Македония. Как разбрахте, че тези многобройни държави очакват газ от Азербайджан?
Това беше първоначалният ни план – да доставяме газ до възможно най-голям брой държави в Европа. И от тази гледна точка ние реализираме стратегията си да разширим своето присъствие на газовите пазари в различни държави.
Само малко статистика: считано от миналата година, сме доставили газ до 10 европейски държави, 8 от които са държави – членки на Европейския съюз. И, разбира се, такива държави като Румъния, Унгария, Сърбия са в списъка с клиенти за нашия газ. И бих желал да се възползвам от тази възможност да благодаря на нашите партньори в България и правителството на България за това, че направиха възможен нашия транзит през България до тези държави, които посочих. Така че ние си сътрудничим с правителството на България и със съответните енергийни институции на вашата държава, не само за доставката на газ в България, но и отвъд това – за да доставяме във възможно най-много държави – тези държави, които се нуждаят от допълнителен, алтернативен газ от Азербайджан.
Правилно ли ви разбирам, че България има много решаваща позиция на Балканите в енергийната стратегия на вашата страна?
Да, абсолютно! България предлага висококачествени стандарти за сътрудничество в областта на енергийните доставки и – което е най-важно – транспортирането на енергия. България е добре свързана с много европейски държави посредством тръбопроводи. България обмисля възможността да получава втечнен природен газ от различни терминали – включително например в Гърция и Турция. От тази позиция България е един от най-важните играчи на европейския газов пазар.
Последният ми въпрос е за Южния газов коридор. Вие говорихте, разбира се, за Южния газов коридор, но промени ли той енергийната карта на Балканите, давайки по-специална роля на България?
Бих казал, че допринесохме за тази промяна. Положихме основите на това да се гарантира получаването на газ от страна на Европа от алтернативен източник. Ние го наричаме двойна диверсификация, което означава, че предложихме през Южния газов коридор нов енергиен източник, който да бъде доставен чрез нова преносна система – това е така наречената двойна диверсификация. И от тази перспектива Южният газов коридор е много важен проект, който допринесе за положителни промени на европейския пазар.