1 267

Тръмп срещу БРИКС: Ще проработят ли заплахите на САЩ

  • брикс
  • мита
  • сащ
  • доналд тръмп
  • политика

Тръмп е обсебен от успеха й

Тръмп срещу БРИКС: Ще проработят ли заплахите на САЩ - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Милена Богданова Милена Богданова Автор във Fakti.bg

Американският президент Доналд Тръмп е обсебен от успеха на БРИКС. Това заключение неизбежно е продиктувано от неотдавнашното му обявяване на намерението му да въведе 10% мита за всяка страна, която подкрепя политиките на съюза.

Първоначално не беше ясно дали говори за наказване на БРИКС заради политиката ѝ, която ръководителят на Белия дом счита за очевидно антиамериканска, или заради членството в самата организация, пише в свои аналитичен материал аг. ТАСС. Но както самият Тръмп по-късно обясни, самото членство трябва да бъде наказано, което в неговите очи вече изглежда като подстрекателство към бунт. „Ако са членове на БРИКС, ще трябва да плащат 10% мита само за това“, каза той на заседание на президентския кабинет в Белия дом, уточнявайки, че тези мерки ще бъдат взети „съвсем скоро“. „БРИКС беше създадена, за да ни навреди.“ „БРИКС беше създаден, за да навреди на долара ни и да го накара да престане да бъде стандарт“, твърди американският лидер.

Защо Тръмп толкова се страхува от съюза?

Както отбелязва списание Time, „БРИКС се възприема като предизвикателство към еднополюсната глобална динамика на силите, в която Съединените щати се смятат за водеща суперсила“. Изданието обаче посочва, че много експерти са съгласни, че времето, когато Съединените щати се смятаха за единствена суперсила, изтича, отбелязвайки прехода към многополюсен свят. Тръмп очевидно не иска да се примири с това. По-рано той заплаши икономическия съюз със 100% мита, ако членовете му се опитат да заменят американския долар. Реакцията на членовете на БРИКС на последната атака на американския президент беше различна – от относително меката страна на Русия до относително твърдата страна на Бразилия.

БРИКС вече има 10 членове: Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран, ОАЕ и Индонезия. Последната се присъедини на 6 януари 2025 г. Списъкът с официални партньори на организацията включва Беларус, Боливия, Казахстан, Куба, Нигерия, Малайзия, Тайланд, Виетнам, Уганда и Узбекистан.

Много хора в администрацията, включително Тръмп, са убедени, че асоциацията БРИКС умишлено работи срещу САЩ. „Като цяло, президентът на Съединените щати Доналд Тръмп смята, че БРИКС се стреми да подкопае интересите на САЩ“, заяви прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит. „Най-голямата отговорност на президента е да постави интересите на Щатите на първо място. Така че той ще се увери, че Америка е третирана справедливо на световната сцена. И ще направи всичко необходимо, за да гарантира, че други държави не се възползват от САЩ и нашия народ“, каза Ливит. Според нея американският лидер „не се чувства комфортно“ с желанието на държавите да се обединят около БРИКС, „без значение колко слаба или силна“ може да е страната, споделяща политиката на асоциацията.

"БРИКС е глобален център на силата и нейното укрепване не бива да се разглежда в негативна светлина", заяви южноафриканският президент Сирил Рамафоса на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро, коментирайки намерението на Тръмп да наложи допълнителни 10% търговски мита.

„В света се появяват нови центрове на сила, които трябва да се оценят положително. БРИКС се превърна в един от тези центрове на сила, който действа в интерес на цялата световна общност. Разбира се, разочароващо е, че има такива, които виждат съвместните действия на страните от БРИКС в негативна светлина и искат да ги накажат. Не трябва да има такова отношение. Необходимо е да се уважава държавният суверенитет и да се признае равенството на всички“, смята южноафриканският лидер.

Президентът на Бразилия и домакин на форума Луис Инасио Лула да Силва се изрази още по-категорично. „Не мисля, че е отговорно и сериозно президент на държава с размерите на Съединените щати да заплашва мира в интернет“, каза бразилският лидер. „Мисля, че това е голяма грешка и безотговорно решение.“ Той подчерта, че ако бъдат въведени тарифи, страните от БРИКС и техните партньори имат право да отговорят със същото.

Реакцията на Китай - един от основателите на БРИКС и малкото държави, с които Тръмп наскоро постигна тарифни споразумения, изглежда изключително важна. Говорителят на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че протекционистката политика на Тръмп спрямо държавите-членки на БРИКС и техните партньори е безполезна. „Няма победители в търговските и тарифните войни, а протекционизмът няма бъдеще“, подчерта тя. Както уточни китайският дипломат, Пекин последователно се противопоставя на произволното използване на тарифи за упражняване на натиск и принуда. Любопитно е, че ООН повтаря тезата на Пекин, че няма победители в търговските войни. Показателно, нали?

Някои решиха да мълчат за всеки случай. Например, индийското Министерство на търговията и промишлеността отказа да коментира последната публикация на Тръмп. Защо да се забъркваме отново в неприятности?

Както отбелязва CNN, отделни страни от БРИКС, включително Индия, водят директни преговори с администрацията на САЩ за мита и не е ясно дали новата заплаха на Тръмп ще повлияе на тези преговори.

Междувременно Доналд Тръмп обяви търговска война на една от страните-основателки на БРИКС, Бразилия, която е най-голямата икономика в Латинска Америка. Белият дом обяви решението си да въведе 50% мита върху вносните стоки от тази страна от 1 август. Освен това американците имат търговски излишък с Бразилия. САЩ доставят самолети, петрол и много други. Бразилия обаче доставя и широка гама от стоки на САЩ, включително високотехнологични. Истинската причина за въвеждането на подобни забранителни мита, според експерти, е конфликтът на Тръмп с бразилския президент Лула да Силва. Белият дом е обезпокоен от неговата активност в БРИКС и инициативите за създаване на алтернативни платежни платформи, които Вашингтон възприема като курс към дедоларизация. Освен това екипът на Тръмп не би имал нищо против да организира смяна на властта в Бразилия на предстоящите президентски избори през 2026 г. Собственикът на Белия дом за пореден път разкритикува действията на бразилските власти по отношение на предишния президент на тази южноамериканска страна Жаир Болсонаро, който отдавна е склонен към американските консерватори. Според Тръмп няма причина да се търси отговорност от Болсонаро, който е обвинен в родината си не по-малко от подготовка на държавен преврат. По-рано републиканецът се застъпи и за израелския премиер Нетаняху, който е разследван за корупция в родината си.

В съветско време в сатиричното списание „Крокодил“ беше публикувана рисунка на Чичо Сам, предлагащ на партньора си в мексиканско сомбреро да подпише търговско споразумение, казвайки: „И така, сделка ли е?“ На друга снимка по-долу, Чичо Сам вече заплита партньора си в безкрайно дълго споразумение, казвайки: „И на краката напред“. Американският империализъм винаги е бил мишена на съветската сатира. Напомня ми за нещо, нали?

Кремъл отбеляза, че страните от БРИКС си сътрудничат, основавайки се на собствените си интереси. „Много е важно да се отбележи тук, че уникалността на асоциация като БРИКС е, че тя е асоциация на държави, които споделят общи подходи и общ мироглед за това как да си сътрудничат, основавайки се на собствените си интереси. Това взаимодействие в рамките на БРИКС никога не е било и никога няма да бъде насочено срещу трети държави“, каза Дмитрий Песков, прессекретар на руския президент. Коментарът му дойде в отговор на въпрос как Кремъл гледа на забележките на Тръмп относно евентуалното въвеждане на допълнителни 10-процентни търговски тарифи.

„БРИКС набира авторитет. Тръмп обяви, че всяка държава, която подкрепя политиката на БРИКС, ще бъде обект на допълнителни 10-процентни тарифи. Така че правим всичко както трябва!“ Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев написа на своята X страница (бивш Twitter).

На свой ред руският външен министър Сергей Лавров посочи, че коментарите на Тръмп за пореден път потвърждават края на модела на глобализация, промотиран от САЩ. „Президентът Тръмп не крие целите си, той защитава интересите на САЩ, предимно икономическите, в сферата на инвестициите и търговията“, отбеляза ръководителят на дипломатическото ведомство.

Като се противопоставя на БРИКС, Тръмп не иска да приеме факта, че много страни гравитират към обединението на БРИКС по прагматични причини, стремейки се към многополюсен световен ред, по-малко зависим от Запада. Те вярват, че БРИКС ще засили гласа на глобалния Юг в международните дела. В желанието си да постигне господство на САЩ на световната сцена, настоящият американски лидер не се различава много от глобалистите, които сякаш предизвикваше.

Да видим дали заплахите на САЩ ще бъдат приложени на практика. Досега Тръмп се е доказал като човек на думата, а не на делото. В същото време той показа, че е човек на думата си: даде я и след това, ако е необходимо, я взе обратно. Въвеждането на допълнителна митническа такса от 10% ще усложни и без това трудните за него преговори за митата. Освен това, както отбелязват експертите, Вашингтон е постигнал крехко споразумение с Пекин за тарифната политика и въвеждането на ново условие в уравнението едва ли ще подобри ситуацията. От изявленията на Белия дом все още не е ясно какво точно вижда като антиамериканска ориентация на БРИКС, чиито членове многократно са заявявали, че не целят напълно да се откажат от американския долар. Но това, очевидно, не е особено важно за привържениците на тарифните войни. Няма да е излишно да се отбележи, че общността никога не се е стремила да влоши положението на американските компании и не се е опитвала да повлияе на стратегическите американски интереси. Нека ви напомня, че БРИКС е това, което представлява 43% от световното население, 30% от световния БВП по номинал и 42% по паритет на покупателната способност. И е трудно, дори технически, да се убедят членовете на асоциацията да свирят на чужда цигулка.

Както отбеляза заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев, тарифите на Тръмп, които очевидно нарушават принципите на СТО, преди това са били оправдани с желанието за възстановяване на търговските баланси. Сега, според него, „маските са свалени“ и търговията се е превърнала в инструмент за геополитически натиск: „Настоящата тарифна война на Тръмп срещу БРИКС и всички други геополитически съперници не е нищо повече от оръжие на цинична и нелоялна конкуренция, безцеремонно потискане на всякакви други центрове на развитие и сила“. Така че, в лозунга „Направим Америка отново велика“ втората част на формулата е все по-очевидна – „за сметка на останалия свят“. Това силно наподобява практиката да се пренаписват първоначално добри лозунги от „Фермата на животните“ на Джордж Оруел: „Всички животни са равни, но някои животни са по-равни от други“. Политическата наглост на Тръмп, който се опитва по характерния си начин да оказва натиск върху всички останали от позиция на сила, разбира се, нажежава атмосферата около БРИКС.

Но, съдейки по реакцията на страните-членки на асоциацията, въпреки че президентът на САЩ е възмутен, „керванът продължава напред“.

Русия
Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини